Wiele osób myśli, że osoby pracujące w bibliotece interesują się książkami, i niczym ponadto. Nic bardziej mylnego! Wiele spośród bibliotekarek i bibliotekarzy mają różne pasje, które warte są uwagi. W związku z tym Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin podjęła się cyklu wystaw „Bibliotekarz nie tylko książką żyje”, którego celem jest ukazanie osób pracujących w książnicach w nieco innej strony.

Pierwszą imprezą z cyklu było spotkanie z Panią Magdaleną Czerwińską, bibliotekarką pracującą w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie, które odbyło się 12 lutego 2014 roku w czytelni BPMiGB. Pasją Pani Magdaleny jest haft krzyżykowy, któremu to zajęciu oddaje się w każdej wolnej chwili, także w podróży.

Pani Czerwińska zainteresowała się haftem dzięki swojej koleżance.  Głównym tematem jej prac są kwiaty, także krajobrazy i rozmaite motywy, np. znaki zodiaku. Pracuje głównie na kawach dziurkowanych, nie stroni również od kanwy plastikowej, dzięki której może wykonywać drobne elementy dekoracyjne typu aniołki, serwetniki, ozdoby choinkowe, zakładki do książek itd. Pomysły czerpie z czasopism, których wiele jest na rynku wydawniczym. Wybrane wzory  starannie haftuje, licząc oczka – czasem zdarzają się pomyłki w liczeniu, wykonaną dotąd pracę trzeba więc niestety pruć. Swoimi pracami obdarowuje rodzinę i znajomych.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej, kameralnej wręcz  atmosferze. Pani Czerwińska okazała  się być osobą sympatyczną, wesołą i bardzo kontaktową. W jej opowieściach czuć było prawdziwe zamiłowanie do swojej pasji, widać było, że o hafcie może rozprawiać godzinami. Bibliotekarka z chęcią odpowiadała również na pytania od zebranych gości – a miała na co, jako że wśród publiczności było wiele hafciarek, ciekawych tajników warsztatu Pani Magdaleny. Dyskusjom o rodzajach nici, kanw, wzorów, nie było końca.

Ciekawym uzupełnieniem spotkania była recytacja poezji. Swoim talentem recytatorskim podzielił się z gośćmi Pan Marek Wolski, prawnik z Mogilna. Zaprezentował zebranym wiersze o kwiatach, między innymi Ludwika Jerzego Kerna, Alicji Zięby i Urszuli Kozioł. Po ujawnieniu, że jego ulubionym poetą jest Cyprian Kamil Norwid, został nakłoniony przez publiczność do recytacji wiersza także tego autora. Za cały swój występ zebrał zasłużone brawa.

Olga Gralak-Ćwikła