Kliknij, aby powiększyćKażdy, kto przyszedł 11 grudnia 2015 roku o godz. 16:00 do barcińskiej biblioteki mógł poznać ciekawe miejsca i przeżyć niezapomniane chwile. A wszystko to za sprawą pana Marka Pindrala, który promując swoją najnowszą książkę zabrał uczestników spotkania w niecodzienną i ekscytującą podróż do Omanu.

Marek Pindral jest nauczycielem akademickim, tłumaczem, podróżnikiem, obecnie mieszka w Poznaniu. Odwiedził wiele krajów, bacznie śledził napotkaną po drodze rzeczywistość. To, co widział, poznał i przeżył opisał w książkach „Chiny od góry do dołu” oraz „W cieniu minaretów. Oman”. Swoimi wrażeniami i doświadczeniami, zgromadzonymi podczas pobytu w niezwykłych i mało nam znanych miejscach w Azji, podzielił się z barcińską publicznością.

Pan Marek zareklamował Oman jako najbezpieczniejszy kraj, w którym miał okazję przebywać. Kraj, w którym religia przesiąka każdą dziedzinę życia. A mieszkańców, których większość stanowią ibadyci, cechuje charakterystyczny sposób myślenia odpowiedni dla islamu. Podróżnik przedstawił charakterystyczne budowle, stroje, perfumy, arabskie targi – tzw. suki, wyścigi wielbłądów, walki byków, zamiłowanie do koni, aut, broni. Mówił o historii, obrzędach, zwyczajach, codziennym życiu Omańczyków, o tym co jest halal - dozwolone i haram - zakazane. Swoje wypowiedzi ilustrował zdjęciami i muzyką.

Wspaniały wieczór, fantastyczna prezentacja, prelegent ciekawie i humorystycznie opowiadał o swojej przygodzie z Omanem, potrafił wzbudzić zainteresowanie krajem, ludźmi, kulturą …

Spotkanie odbyło się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki. Uczestniczyły w nim 52 osoby.

Renata Grabowska

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg