PlakatBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie zakwalifikowała się do trzeciej edycji projektu „O finansach… w bibliotece”. Jest to przedsięwzięcie realizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Program skierowany jest do mieszkańców terenów wiejskich i małych miast w wieku 50+ i ma na celu zwiększenie umiejętności korzystania z usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej. Polega on na przeprowadzeniu 5-ciu spotkań z wykorzystaniem kursu e-learningowego, a dotyczy przeliczania walut, obliczania stóp procentowych, korzyści i kosztów przyjęcia wspólnej waluty euro, zabezpieczeń banknotów, różnic między kredytem a pożyczką, ocen ryzyka, praw klienta zakładów ubezpieczeniowych, egzekwowania należnych praw konsumenckich.

W dniach 1-3 kwietnia 2014 r. w Bydgoszczy odbyło się szkolenie przygotowujące bibliotekarzy do przeprowadzenia w bibliotekach spotkań na temat finansów i ekonomii oraz organizacji kursów z wykorzystaniem narzędzi internetowych. Wzięły w nim udział biblioteki z Gruty, Jastrowia, Kobylnicy, Linii, Lipna, Polanowa, Złotnik Kujawskich, Żnina. Z biblioteki w Barcinie w szkoleniu uczestniczyły Renata Grabowska oraz Justyna Pałka.