Kliknij, aby powiększyć 26 listopada 2015 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyła się druga część VII Powiatowego Konkursu Gwary Pałuckiej. Tym razem w rywalizacji wzięli uczniowie gimnazjów (Kategoria Gimnazjum) oraz szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe (Kategoria Open).

W pierwszej kategorii znalazło się 10 uczestników, reprezentujących Gimnazjum nr 1 z Barcina, Gimnazjum nr 2 z Piechcina, Publiczne Gimnazjum z Janowca oraz Gimnazjum z Łabiszyna. W kategorii Open wystąpiło 6 osób, w tym dwie uczestniczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Barcina, oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Barcina, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Technikum Budownictwa oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno – Handlowych ze Żnina.

W drugim dniu konkursu w jury zasiedli: Pan Mirosław Binkowski (przewodniczący), znawca gwary pałuckiej, Pani Beata Gaik-Mazurek, Prezes BOSiR w Barcinie, Pani Elżbieta Pałka, Prezes Klubu Żeglarskiego Neptun, oraz Pan Krzysztof Leśniewski, pasjonat i popularyzator kuchni pałuckiej. Gościem specjalnym była Przewodnicząca Rady Powiatu Żnińskiego, Pani Józefa Błajet. Miłym akcentem były krótka prelekcja o kuchni pałuckiej Pana Krzysztofa Leśniewskiego oraz przygotowany przez niego poczęstunek. Mówiono również o pałuckim stroju ludowym i hafcie, o czym opowiedziały Pani Jadwiga Dziurgiela oraz Olga Gralak-Ćwikła.

Podobnie jak w pierwszym dniu, w drugim poziom konkursu okazał się być bardzo wysoki i wyrównany. Uczestnicy zachwycali sprawnością w mówieniu gwarą, ciekawymi interpretacjami utworów, umiejętnościami aktorskimi, posiadanymi rekwizytami. Obrady jury w przypadku obu kategorii były długie i burzliwe. Ogłaszając wyniki Przewodniczący jury Pan Mirosław Binkowski wyraził swój podziw dla ogromu pracy włożonego przez uczestników w przygotowanie się do konkursu, zauważając, że wiele osób musi się uczyć gwary jak języka obcego – jest ona obecnie niestety rzadko używana. Zwycięzcom należą się zatem wielkie brawa:

W kategorii Gimnazjum:

1 miejsce – Piotr Marczak z Gimnazjum nr 1 w Barcinie,

2 miejsce – Marta Wicińska z Publicznego Gimnazjum w Janowcu,

3 miejsce – Eliza Mikołajczak z Gimnazjum nr 2 Piechcin. Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymały Daria Klecha z Gimnazjum nr 1 w Barcinie oraz Daria Broda z Gimnazjum nr 2 w Piechcinie.

Kategoria Open:

1 miejsce: Mirosława Wiśniewska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcinie,

2 miejsce – Izabela Marczak z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie,

3 miejsce – Natalia Szczepaniak, również z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie .

Wyróżnienia otrzymały Julia Przybylska z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Handlowych ze Żnina, oraz Jakub Szymański z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Technikum Budownictwa ze Żnina. Doceniono również opiekunów laureatów – Marzenę Wolską z Gimnazjum nr 1 w Barcinie oraz Mirosławę wiśniewską, która do konkursu przygotowywała się sama. Nagrody ufundowane zostały przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, Starostwo Powiatowe w Żninie oraz burmistrza Barcina.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom za wysiłek i zaangażowanie włożony w konkursowe występy, i zapraszamy za rok!

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg