Kliknij, aby powiększyć Od kilku lat Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin organizuje powiatowy konkurs gwary pałuckiej „Ocalić od zapomnienia – gwara pałucka”, mający na celu upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży gwary pałuckiej, niezwykle ważnego elementu kultury naszego regionu.

Tegoroczna edycja konkursu jest siódmą z kolei, odbywa się w dniach 25-26 listopada 2015 roku. Pierwszego dnia rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. Podzielono ich na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III oraz klasy IV-VI. W zmaganiach wzięło udział 30 dzieci, w tym w pierwszej kategorii 12 uczestników, 18 zaś w drugiej. Reprezentowali oni szkoły podstawowe : nr 1 i nr 2 z Barcina, nr 2 ze Żnina, szkoły podstawowe z Piechcina, Mamlicza, Świątkowa, Januszkowa, Janowca Wielkopolskiego oraz „Trójkę” czyli Zespół Szkół Społecznych im. Armii Krajowej ze Żninie.

W jury konkursu zasiedli: Mirosław Binkowski, sprawujący funkcję przewodniczącego komisji, Teresa Wilk, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Barcinie, Elżbieta Pałka, Prezes Klubu Żeglarskiego Neptun w Barcinie oraz Beata Gaik-Mazurek, Prezes Barcińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wśród widzów konkursu można było dostrzec min. Zastępcę Burmistrza Barcina, Panią Lidię Kowal.

Komisja sędziowska przy ocenie uczestników brała pod uwagę umiejętność posługiwania się gwarą, poprawność i staranność interpretacji, opanowanie pamięciowe tekstu, intonację i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Występujący zaprezentowali utwory poetyckie autorstwa Mirosława Binkowskiego, zaczerpnięte z jego książek „Mój słownik gwary pałuckiej” oraz „Kupa śmiychu po pałucku”. Nagrodami dla laureatów, ich opiekunów i pozostałych uczestników konkursu były książki i gadżety ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, Starostwo Powiatowe w Żninie oraz burmistrza Barcina. Dodatkowo pani Teresa Wilk wzorem lat ubiegłych ufundowała dodatkową nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu.

Trzeba przyznać, że członkowie jury mieli ciężkie zadanie, chcąc wyłonić zwycięzców i wyróżnionych. W podsumowaniu konkursu, Pan Mirosław Binkowski podkreślił, że z roku na rok poziom konkursu rośnie, co bardzo go cieszy. Ogłaszając wyniki obrad jury podkreślił, że różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi osobami były niewielkie. A oto nagrodzeni:

W kategorii klas I-III:

1 miejsce – Jakub Krakowski z Szkoły Podstawowej w Piechcinie,

2 miejsce – Antonina Górska z SP nr 2 ze Żnina,

3 miejsce – Oliwia Rożek z SP nr 2 w Barcinie.

Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymali Nicole Kubiak z SP w Mamliczu oraz Julia Łaniecka z SP nr 2 w Żninie.

W kategorii klas IV-VI:

1 miejsce: Zuzanna Jędrzejczyk ze Szkoły Podstawowej w Janowcu,

2 miejsce – Oliwia Wiśniewska z SP nr 2 w Barcinie,

3 miejsce – Maksymilian Kasprowicz, również ze SP nr 2 w Barcinie.

Wyróżnienia otrzymały Edyta Karczewska z SP w Janowcu, oraz Kaja Grzechowiak z SP w Świątkowie. Nagrodzono także nauczycielki opiekujące się laureatami – Panią Ewę Słowińską z Szkoły Podstawowej w Piechcinie i Marzenę Kochowicz - Sobkowiak z Szkoły Podstawowej w Janowcu. Ponadto Pani Teresa Wilk wręczyła specjalna nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu – Mateuszowi Orzechowskiemu z SP w Piechcinie.

Podczas konkursu, prócz pięknych deklamacji wierszy po pałucku, można było wysłuchać krótkiej prelekcji o stroju oraz hafcie pałuckim, którą zaprezentowały Pani Jadwiga Dziurgiela, uznana barcińska hafciarka, oraz Olga Gralak-Ćwikła, pracownik biblioteki. Ponadto wszyscy goście mieli okazję popróbować przysmaków kuchni pałuckiej, a to dzięki Panu Krzysztofowi Leśniewskiemu, który przygotował smalec pałucki z marchwią, gzik oraz rogaliki barcińskie.

Olga Gralak-Ćwikła