Kliknij, aby powiększyć 18 listopada 2015 roku w bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się kolejny wernisaż z cyklu „Artyści gminy prezentują” . Artystką, której dzieła zostały zaprezentowane tym razem, jest Pani Marta Wilk-Wierzbińska.

Na wystawie pokazano jej malarstwo oraz prace wykonane techniką decoupage. Wernisaż zgromadził kilkadziesiąt osób, w tym wielu członków rodziny artystki oraz jej znajomych.

Marta Wilk-Wierzbińska, absolwentka Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, na co dzień zajmuje się nauczaniem - pracuje jako nauczycielka plastyki i języka polskiego w szkole podstawowej. Ze sztuką związana jest od najmłodszych lat; jej ojciec, Pan Krzysztof Wilk, jest cenionym malarzem. Pani Marta dorastała wśród sztalug, farb i płócien. Zamiłowanie do sztuki stara się przekazać dalej, zachęcając do tworzenia córkę Karinę oraz swych uczniów. Udało się jej wygospodarować w swoim domu miejsce na pracownię; artystka spędza tam wiele czasu, pracując nad swymi dziełami.

Najwięcej czasu pani Marta poświęca technice decoupage. Jest to stosunkowo nowa metoda, zdążyła już jednak zdobyć sporą popularność. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika, gruby karton) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Wzór należy pokryć wieloma warstwami lakieru tak, by wtopił się w powierzchnię spodnią całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle wzór naniesiony techniką decoupage ma wyglądać jak namalowany. Wybór wzoru oraz jego umiejscowienie na przedmiocie zależą od wyobraźni artysty; skończona dekorację można dodatkowo ozdobić drobnymi elementami np. koralikami, dżetami.

Prace wykonane techniką decoupage przeważają na wystawie Pani Marty. Są wśród nich pudełka, tace, różnego rodzaju skrzynki i szkatułki, gazetnik, ramy na lustra, zakładki do książek, świeczniki, obrazki religijne, ozdoby choinkowe. Każdy przedmiot zachwyca starannością wykonania, ciekawym wzorem, paletą kolorów. Uczestnicy wernisażu mogli wziąć do ręki każdą z rzeczy i dokładnie się przyjrzeć, z czego skorzystał niemal każdy. Zachwyceni widzowie składali gratulacje na ręce Pani Marty oraz dokonywali wpisów w bibliotecznej złotej księdze.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg