Kliknij, aby powiększyć19 listopada 2015 roku w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w Rankingu Bibliotek za rok 2015. Przypominamy, że w tym roku, podobnie jak w poprzednim, pierwsze miejsce zajęła nasza biblioteka  Obecne na gali Pani Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak oraz Zastępca burmistrza Barcina Pani Lidia Kowal odebrały dyplomy z rąk organizatorów Rankingu - Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki i Ewy Usowicz, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita” .

Ideą rankingu, organizowanego przez Rzeczpospolitą oraz Instytut Książki jest nagradzanie najlepszych bibliotek publicznych działających w małych miejscowościach w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach do 15 tys. mieszkańców, jak również promowanie samorządów, które angażują się w rozwój kultury w swojej gminie. Wyniki opracowywane są na podstawie ankiet rozsyłanych do bibliotek. W piątej edycji rankingu sklasyfikowano ponad 800 placówek (z ponad 2300 działających w Polsce) oceniając je pod kątem działań na rzecz jakości i komfortu obsługi czytelników, poziomu czytelnictwa, liczby kupowanych nowości i tytułów prasowych, współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami, pozyskanych środków pozabudżetowych i wydatków samorządu na utrzymanie placówki.

Nasza biblioteka zdobyła 311,75 punktów (na 345 możliwych), utrzymując 1 miejsce w kraju, jak również zajmując pierwszą pozycję wśród bibliotek w województwie kujawsko-pomorskim. Na 2. miejscu znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, która awansowała z 4. miejsca, pozostając liderem w woj. warmińsko-mazurskim. Na 3. miejscu sklasyfikowano Bibliotekę Publiczną Gminy Łomża z/s w Podgórzu, która awansowała z miejsca 5, utrzymując jednocześnie tytuł najlepszej biblioteki w woj. podlaskim. W pierwszej dziesiątce znalazły się również biblioteki w Polanicy-Zdroju, Morągu, Świeradowie-Zdroju, Włodawie, Lubaczowie, Borowie oraz Firleju.

Wszystkim bibliotekom serdecznie gratulujemy!

1.JPG2.JPG3.JPG4 (1).JPG4.JPG5.JPG