Kliknij, aby powiększyć We wtorek, 3 listopada 2015 r. w piechcińskiej bibliotece odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne, w których uczestniczyli trzecioklasiści z miejscowej Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą, panią Tamarą Dolatą.

Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na krzywdę, uświadomienie, że dręczenie jest przykre, poznanie sposobów radzenia sobie z dręczycielami, a także kształtowanie empatii.

Zajęcia rozpoczęły się od zabawy przełamującej onieśmielenie („Witam tych, którzy…”). Następnie dzieci poznały znaczenie symboli rekwizytów znajdujących się w środku koła (kwiatek – jestem szczęśliwy, poduszka – jestem zmęczony, miś – czuję się silny, szklanka z wodą – jestem smutny, kijek – jestem wściekły), aby móc wybrać dowolny przedmiot, wyjaśniając pozostałym swój wybór. W dalszej części spotkania uczniowie po wysłuchaniu opowiadania pt. „Siedmiu Wspaniałych” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel uczestniczyli w dyskusji na temat przemocy fizycznej i psychicznej, różnicy między skarżeniem a słusznym poinformowaniem, zachowania dręczycieli w obecności osób dorosłych oraz kto najczęściej staje się prześladowcą. Zadaniem trzecioklasistów było również dokończenie zdania: „Gdy mojemu koledze dzieje się krzywda to…”.

Należy podkreślić, iż uczniom III klasy podobała się tematyka spotkania. Warto, aby zajęć biblioterapeutycznych było więcej. Może w ten sposób wzrośnie poczucie bezpieczeństwa tych najmłodszych dzieci.

Dorota Witkowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG