Kliknij, aby powiększyć 4 listopada 2015 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z popularnego wśród użytkowników cyklu „Obieżyświat – Podróże marzeń”.

Tym razem wśród bibliotecznych murów wysłuchać można było opowieści o podróży do Norwegii, którą kilkakrotnie odwiedziła Olga Gralak-Ćwikła.

Na początku spotkania zebrani w czytelni goście otrzymali kilka praktycznych rad na temat podróżowania do i po Norwegii. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia do kraju fiordów jest samolot. Większość obecnych na polskim rynku linii lotniczych obsługuje loty do Norwegii, zaś odpowiednio wcześnie kupione bilety nie rujnują kieszeni. Alternatywą dla samolotu są promy kursujące po Morzu Bałtyckim, szczególnie polecane dla osób, które mają ochotę zwiedzić Norwegię własnym autem. Komunikacja kraju jest dobrze rozwinięta, szczególnie na południu kraju – podróżować można pociągiem, autobusem lub promem, istnieje również możliwość wypożyczenia samochodu. Na rowerzystów czekają doskonale utrzymane ścieżki rowerowe. Nocleg jest możliwy w dobrze rozbudowanej sieci hoteli, schronisk i hosteli. Ponadto, obowiązujące w całej Skandynawii tzw. prawo dostępu (nor. allemannsretten) umożliwia rozbicie namiotu w dowolnym miejscu bez zezwolenia i opłat, oczywiście z poszanowaniem dla przyrody i innych ludzi.

Po wstępie nadszedł czas na dalsze informacje o Norwegii. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści na temat miejsc, które zwiedziła Pani Olga; prelekcja obrazowana była licznymi zdjęciami. Wiele miejsca poświecono miastu Moss, leżącym w odległości ok 60 km od Oslo, stolicy kraju, następnie mówiono o samym Oslo i jego atrakcjach, jak również o kilku innych miastach, min. Fredrikstad i Halden. Szczery zachwyt wśród uczestników wzbudziła zdjęcia pokazujące tzw. Końcu Świata (nor. Verdens Ende), czyli punkcie widokowym położonym w okolicy miasteczka Tjøme, gdzie podziwiać można widoki cieśniny Skagerrak. Surowa, oszałamiająco piękna przyroda Norwegii jest jedną z rzeczy definiujących ten kraj i ludzi tam mieszkających.

W opowieści o miejscach i atrakcjach wplecione zostały informacje o Norwegach, o ich narodowym charakterze, zwyczajach, upodobaniach, dziwactwach. Jest to naród uczciwy, kochający naturę i aktywność fizyczną, dumny ze swojego kraju i kultywujący jego tradycje, cechujący się wewnętrznym spokojem i upodobaniem do prostoty w każdym aspekcie życia. W stosunku do obcokrajowców Norwegowie są przyjaźni i pomocni, lecz nieufni – na ich przyjaźń trzeba sobie zapracować.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg