Kliknij, aby powiększyć Dnia 20 października 2015 r. w piechcińskiej bibliotece odbył się występ członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Lisewa Kościelnego, które istnieje od 85 lat.

Na uwagę zasługuje fakt, iż panie piszą i realizują wiele projektów na rzecz lokalnej społeczności, uatrakcyjniając mieszkańcom czas wolny. Organizują liczne imprezy okolicznościowe dla dorosłych (karnawałowe, sylwestrowe, andrzejkowe, dożynkowe) oraz młodzieży (spotkania z dziennikarzami, poetami, czy artystami). Poza tym uczestniczą w licznych konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia (na najlepsze potrawy, wypiek chleba, układanie bukietów z polnych kwiatów, stroików bożonarodzeniowych, wielkanocnych, jesiennych i tematycznych). Warto wiedzieć, iż członkinie wydały Kronikę Lisewa Kościelnego (nakład ponad 200 sztuk), która trafiła do wielu domów w Polsce oraz poza granice kraju. Za spisanie dziejów wsi otrzymały w 2011 roku I miejsce na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Należy podkreślić, iż panie z Koła Gospodyń Wiejskich same piszą scenariusze do spektakli, które przedstawiają. Również układają teksty piosenek, piszą wiersze. Wystawiły już „Pierwszą lepszą, ” i „Nikt mnie nie zna” Aleksandra Fredry. Jedną ze sztuk zaprezentowały na deskach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Przedstawiona przez panie „Pantomima o Bożym Narodzeniu” zdobyła rozgłos i uznanie. A w piechcińskiej filii wystawiły „Wesele by Czechow” – żart sceniczny na podstawie opowiadań Antoniego Czechowa w reżyserii Ireny Kowalskiej, emerytowanej polonistki.

Antoni Czechow w swoich utworach dokładnie opisał szczegóły codziennego życia drobnomieszczańskich mieszczan, ich ambicji, ufności i wspomnień. Prezentuje świetną galerię typów ludzkich. Jego dramaturgia eksponuje swoistą rolę aluzyjności. Ma uniwersalny wymiar. Dociera do świadomości estetycznej czytelników i widzów z różnych kręgów kulturowych.

Aktorki Koła Gospodyń Wiejskich z Lisewa Kościelnego doskonale wcieliły się w role podczas weselnej biesiady. Również odpowiednio dobrane rekwizyty oddały tło epoki. To było wyjątkowe popołudnie ze sztuką. Bez wątpienia spektakl dostarczył widzom niepowtarzalnych wrażeń. W spotkaniu uczestniczyło 41 osób.

Mariola Zelek, Dorota Witkowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG