Kliknij, aby powiększyć Pan Andrzej Turzyński, mieszkający w Żninie podróżnik, znany jest czytelnikom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie ze swojego wykładu na temat krajów Ameryki Południowej, który miała miejsce w zeszłym roku, w ramach cyklu „Obieżyświat – Podróże marzeń”.

W tym roku Pan Andrzej wrócił w gościnne progi biblioteki, by również w ramach cyklu „Obieżyświat” opowiedzieć o swej podróży do krajów nadbałtyckich i Petersburga. Spotkanie podróżnicze cieszą się dużym powodzeniem wśród naszych użytkowników; nie inaczej było tym razem. Czytelnia zapełniła się osobami chętnymi do wysłuchania opowieści o wojażach Pana Andrzeja.

Jak poprzednim razem, w wydzielonym miejscu zaprezentowane zostały pamiątki, które Pan Andrzej zakupił podczas swojej podróży. Klimatu przydawały rosyjskie pieśni rozbrzmiewające w tle, a na gości czekał poczęstunek - herbata zaparzona w samowarze, kawior, rosyjskie bezy i tort według przepisu estońskiego, upieczone przez małżonkę Pana Andrzeja - Zofię. Uczestnicy spotkania degustowali z apetytem, ciekawi nowych smaków, słuchając jednocześnie prelekcji Pana Andrzeja.

Spotkanie rozpoczęło się od wyświetlenia krótkiego filmu, przedstawiającego najpiękniejsze miejsca Petersburga. Następnie Pan Andrzej opowiedział pokrótce o miejscach, które odwiedził w Łotwie i Estonii, dotarł bowiem do Rosji i Petersburga przez te kraje właśnie. Wspomagał się przy tym zdjęciami, wyświetlanymi za pomocą projektora. Wkrótce na ekranie pojawiły się zdjęcia z Petersburga, podróżnik zaś zaczął snuć opowieść o historii, zabytkach i ciekawostkach tego miasta.

Petersburg został założony w 1703 roku na rozkaz cara Rosji Piotra I, który zapragnął tym samym umocnić panowanie Rosji w rejonie Morza Bałtyckiego. Wznoszenie miasta, ze względu na podmokły teren i słabe zaludnienie trwało długo; pierwszym etapem było osuszenie rozległych obszarów wyznaczonych pod zabudowę. W pracach budowlanych brali udział najwybitniejsi architekci i inżynierowie ówczesnej Europy. Miasto, wzniesione na kilkudziesięciu wyspach połączonych niemal czterystoma mostami, zyskało nazwę Wenecja Północy.

Petersburg szybko stało się jednym z głównych ośrodków gospodarczym, kulturalnym i naukowym Rosji, w niektórych dziedzinach ustępując pierwszeństwa jedynie stolicy kraju, Moskwie. W Petersburgu mieści się jedno z najsłynniejszych muzeów świata –Ermitaż, w pobliżu miasta zaś położone są liczne kompleksy parkowo - pałacowe dawnych carów Rosji, w tym znane na całym świecie Carskie Sioło i Peterhof. W samym Petersburgu jedną z bardziej popularnych atrakcji turystycznych jest także krążownik Aurora, symbol rewolucji październikowej.

Goście słuchali Pana Andrzeja z uwagą, przyglądali się zdjęciom. Po zakończeniu prelekcji padło wiele pytań, także dotyczących kwestii organizacyjnych podróży. Pan Andrzej odpowiedział żartobliwie, że wszystkie jego podróże są sponsorowane przez ZUS, podkreślając, ze również emeryt może pozwolić sobie na wyjazd co jakiś czas. Zachęcił także osoby na emeryturze , by w ramach swoich możliwości podróżowały bliżej bądź dalej, bowiem teraz wreszcie mają na to czas.

Na koniec prelegent przygotował niespodziankę, krótki quiz z nagrodami, oczywiście dotyczący tematu spotkania.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg