Kliknij, aby powiększyćWe wtorkowe popołudnie 6 października 2015 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie gościł Wojciech Jagielski – świadek wydarzeń politycznych przełomu wieków XX i XXI, autor książek Dobre miejsce do umierania, Modlitwa o deszcz, Wieże z kamienia, Nocni wędrowcy, Wypalanie traw, Trębacz z Tembisy, Wszystkie wojny Lary.

Członkom Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelnikom biblioteki, mieszkańcom Barcina oraz gościom spoza terenu, np. Inowrocławia, Wojciech Jagielski opowiadał o tym, jak wygląda praca dziennikarza, reportażysty, korespondenta wojennego. Mówił jak szczęśliwie ułożyło się jego życie zawodowe, że rozpoczynał w Polskiej Agencji Prasowej, a następnie podjął współpracę z Gazetą Wyborczą. Wspomniał Michała Czarneckiego i Ryszarda Kapuścińskiego – osoby, które zaważyły na jego losach. Pan Wojciech najbardziej lubił dziennikarstwo depeszowe. Ta forma jednak przestała mu wystarczać, zaczął pisać reportaże, a z czasem książki. Dziennikarz interesuje się Afryką, Azją Środkową, Zakaukaziem i przede wszystkim wyjeżdża w te regiony. Obserwuje i dokumentuje życie ludzi w rejonach dotkniętych konfliktami zbrojnymi, rewolucjami, czy wydarzeniami mającymi wpływ na losy narodów. Zaproszony gość podzielił się też ciekawymi przygodami ze swojego dziennikarskiego życia.

Spotkanie dotyczyło głównie problematyki najnowszej książki Wojciecha Jagielskiego Wszystkie wojny Lary. Według założeń miała to być żartobliwa, pogodna opowieść o Gruzji. Autor opowiedział zebranym jak to właściwie z historią Lary było. Dyskutowano o trudnej sytuacji na pograniczu gruzińsko-czeczeńskim, mudżahedinach i wywołanych przypadkiem treścią książki niełatwych wyborach w sprawie uchodźców. Wojciech Jagielski zdradził uczestnikom spotkania, że zamierza jeszcze napisać opowieść o krajach leżących na szlaku dawnych hipisów. Nie zabrakło pytań publiczności, na które reportażysta udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Zróżnicowana wiekowo publiczność w liczbie 81 osób z zapartym tchem słuchała interesująco przekazywanych wiadomości.

Po zakończonym spotkaniu długo trwały indywidualne rozmowy z bohaterem spotkania. Wieczór autorski zorganizowano w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

Renata Grabowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG