Kliknij, aby powiększyć Dzień 2 października 2015 roku zapisze się wyjątkowo w historii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Tego dnia, podczas spotkania zorganizowanego w czytelni biblioteki, zaprezentowano publiczności pierwsza książkę wydaną przez nasza instytucję, zapoczątkowując tym samym nowy rodzaj działalności książnicy.

Książką tą był tomik wierszy Pani Zofii Jesionowskiej, znanej i cenionej barcińskiej poetki, aktywnej działaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkini Dyskusyjnego Klubu Książki, bibliotecznej wolontariuszki oraz niezwykle miłej i ciepłej osoby.

Tomik, zatytułowany „Kwiaty odejdą z latem” jest debiutem wydawniczym Pani Zofii. Poetka od wielu lat pisała wiersze „do szuflady”, lecz dopiero teraz odważyła się zaprezentować swoją twórczość szerszej publiczności. Książka, wydana została przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin przy wsparciu Pana Ryszarda Tęczy z FHU Comax”, Pana Cyryla Mikulskiego z PHHU Branży Meblarsko-Drzewnej, Pana Jerzego Kosmalskiego z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Banku Spółdzielczego w Barcinie oraz Pana Ara Harutyunyan – osoby prywatnej i samej autorki. Tomik opatrzony został ilustracjami stworzonymi przez Panią Ewę Ciszak-Krych, znaną barcińską malarkę. Piękne wydanie książki zawdzięczamy Wąbrzeskim Zakładom Graficznym, zaś za sprawne przeprowadzenie całości projektu brawa należą się pracownicy biblioteki, Pani Ewie Słowińskiej.

Październikowe spotkanie zgromadziło w czytelni biblioteki ponad setkę osób, w tym spore grono rodziny, przyjaciół i znajomych autorki, wielu z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wśród gości zasiadła między innymi Zastępca Burmistrza Barcina Pani Lidia Kowal, oraz przedstawiciele firm i instytucji, które przyczyniły się do wydania książki.

Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak przywitała gości, przedstawiając zebranym główną bohaterkę wieczoru – Panią Zofię Jesionowską. Poetka opowiedziała zebranym o swojej drodze pisarskiej, wspomniała początki swojej twórczości, mówiła o swych inspiracjach. Przyznała, że najlepiej pisze się jej wiosną i latem, gdy przyroda, jej największe natchnienie, jest w pełnym rozkwicie. Jesień i zima zaś, to dla Pani Zofii czas wyciszenia twórczego – wtedy poetka najchętniej zajmuje się robótkami ręcznymi, w tym origami. Zapytana o ukochanych poetów Pani Zofia wymieniła Marię Pawlikowską – Jasnorzewską, opowiedziała też o ulubionych książkach.

W dalszej części wieczoru Pani Zofia czytała zebranym swoje wiersze. Zebrani w czytelni goście słuchali w milczeniu, po czym nagradzali poetkę burzą braw. Po zakończeniu tej części nadszedł czas na podziękowania, które złożono na ręce osób i firm, które przyczyniły się do wydania tomiku; wzniesiono toast za dalsze sukcesy poetki. Pani Zofia odebrała również gratulacje oraz życzenia od gości, którzy dosłownie zasypali ja górą kwiatów. W końcu każdy z obecnych otrzymał tomik wierszy „Kwiaty odejdą z latem”.

Olga Gralak-Ćwikła