Kliknij, aby powiększyć

W roku 2015 w naszej bibliotece realizowany jest cykl „Z dawnych lat”, który ma na celu pokazanie zanikających zawodów, nieużywanych już przedmiotów dnia codziennego, starych zwyczajów.

 

W dniu 30 września odbyło się kolejne spotkanie z cyklu, podczas którego pokazano ciekawe eksponaty z Izby Tradycji, małego lokalnego muzeum umiejscowionego przy bibliotece. Spotkanie łączyło się także z wystawą, która prezentowana jest w budynku biblioteki od początku września, pokazującą przeszłość Barcina na podstawie zdjęć, dokumentów i przedmiotów pochodzących ze zbiorów Izby.

Na początku spotkania prowadząca spotkanie Olga Gralak-Ćwikła zaprosiła gości do podejścia do gablot, gdzie wyjaśniała znaczenie i pochodzenie poszczególnych przedmiotów. Wywiązała się przy tym ciekawa dyskusja; leżące w gablotach przedmioty skłoniły obecnych do wspomnień, opowiadano zabawne anegdoty z przeszłości, przywoływano dawne czasy. Jeden z gości opowiedział o swojej pracy w zakładach w Bielawach, inna osoba przywołała zasłużonego dla barcińskiej służby zdrowia dr Stanisława Krzysia. Pomiędzy obecnymi na spotkaniu gośćmi nawiązała się miła, kameralna atmosfera, która pojawia się zawsze w wyniku wspólnych wspomnień.

W dalszej części wieczoru pokazano kilkanaście eksponatów przynależących do Izby Tradycji, które na co dzień przechowywane są w magazynie. Były to głownie sprzęty domowe i przedmioty gospodarskie, które obecnie nie są już używane. Pojawiły się między innymi: maglownica, żelazka do robienia loków, stara metalowa sokowirówka, młynki do kawy, ceramika itd. Każdy z obecnych mógł wziąć eksponaty do ręki i dokładnie obejrzeć. Wiele osób pamiętało jeszcze, jak trzymane przez nich w dłoniach przedmioty były w powszechnym użytku, co wyzwoliło kolejną falę wspomnień.

W tym miejscu po raz kolejny prosimy tych z Państwa, którzy posiadają w domu stare przedmioty, dokumenty, zdjęcia, a nie wiedzą, co z nimi zrobić, by przynosili je do naszej Izby Tradycji. Każdy świadek przeszłości naszego miasta jest dla nas ważny.

Olga Gralak-Ćwikła

 

 

 

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg