Kliknij, aby powiększyć Wrzesień dobiega końca, kończą się również obchody Dni Barcina 2015. Jednym z elementów święta miasta był konkurs „Barcin Moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna”, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin we współpracy z Towarzystwem Miłośników Miasta i Gminy Barcin oraz Gimnazjum nr 1 w Barcinie.

Była to już czternasta edycja konkursu, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat historii, kultury i życia społeczno-samorządowego miasta i gminy Barcin oraz powiatu żnińskiego.

25 września 2015 roku w konkursowe szranki stanęło siedem trzyosobowych drużyn, reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu miasta i gminy, w tym: Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 2 z Barcina, Szkoły Podstawowe z Piechcina oraz z Mamlicza, Gimnazjum nr 1 z Barcina, Gimnazjum nr 2 z Piechcina oraz Liceum Ogólnokształcące z Barcina. Ich rywalizację oceniało Jury w składzie: przewodnicząca Maria Siekierska - historyk, Jarosław Drozdowski z Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Barcinie oraz Elżbieta Pałka, prezes Klubu Żeglarskiego „Neptun”z Barcina.

W tym roku, odmiennie niż w latach ubiegłych, zmieniła się formuła konkursu. Do odpowiadania na pytania konkursowe użyto systemu do testów IVote, który udostępniło Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Podczas całego konkursu drużyny pracowały wspólnie, odmiennie niż w latach ubiegłych, gdzie część zagadnień należało rozwiązać indywidualnie.

Pytanie ułożone zostały w trzech blokach tematycznych ( historia gminy Barcin, sprawy samorządowe i życie kulturalne gminy Barcin, oraz historia, życie kulturalne i samorządowe powiatu). Były dość zróżnicowane pod względem trudności; przy niektórych tematach przy stolikach drużyn rozbrzmiewały gorączkowe szepty naradzających się zawodników.

System IVote pozwolił na bieżący podgląd wyników. Po zakończeniu 3 rund pytań wszystko było jasne: 14 edycję konkursu „Barcin Moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna” wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie w składzie Amelia Ciesielska, Damian Karow oraz Michał Wojtkowiak, zdobywając komplet punktów. Byli oni przygotowywani do konkursu przez Panią Lidię Wróbel. Nagrodę – pamiątkowy grawerton, dyplomy oraz książki wręczyła zwycięzcom obecna na konkursie Zastępca Burmistrza Barcina Pani Lidia Kowal.

Drugie miejsce, z różnicą zaledwie kilku punktów od zwycięzców, zajęła drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie, w składzie Mikołaj Ratajczak, Szymon Smaruj i Filip Andler, wraz z opiekunem, Panią Grażyną Sudoł.

Kolejne miejsca zajęły drużyny: Gimnazjum nr 1 w Barcinie, reprezentowane przez Adriannę Bartoś, Paulinę Małodzińską i Małgorzatę Forgiel ( opiekun Pan Marek Kaczmarek), Gimnazjum nr 2 w Piechcinie – Daria Broda, Weronika Wójcik i Kamil Kalka, pod opieką Pana Jakuba Wojciechowskiego. Miejsce piąte ex equo zajęły: Szkoła Podstawowa nr 2 Barcinie oraz Szkoła Podstawowa w Piechcinie, w składzie odpowiednio: Karolina Małodzińska, Izabela Tomiczak i Wiktor Baczyński (opiekun Pani Renata Szaforz), oraz Dominik Wojciechowski, Julia Kraśna i Amelia Szewczak, wraz z opiekunem Panem Jakubem Wojciechowskim. Szóste miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Mamliczu, czyli Amelii Grobelniak, Katarzynie Kiełkowskiej i Oliwii Malinowskiej (opiekun Pan Grzegorz Michalak).

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Cieszymy się, że nasz konkurs cieszy się coraz większa popularnością wśród szkół, a co za tym idzie, rośnie też wiedza uczniów na temat miejsca, skąd pochodzą i gdzie mieszkają.

Olga Gralak-Ćwikła