Kliknij, aby powiększyć Już po raz trzeci Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin włączyła się do ogólnopolskiej akcji pn. Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej edycji była powieść społeczno-obyczajowa Bolesława Prusa „Lalka”.

W Barcinie wspólne czytanie odbyło się w piątek, 4.09.2015r., po raz pierwszy w murach barcińskiej biblioteki. Po przywitaniu gości i zainaugurowaniu uroczystości zgromadzeni mieszkańcy obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą epoki pozytywizmu. Dowiedzieli się, jak żyli ludzie na przełomie XIX i XX wieku, jakie nosili stroje, fryzury, jak wyglądały wnętrza mieszkań. Po czym publiczność śledziła losy Wokulskiego, Łęckiej i Rzeckiego słuchając fragmentów powieści w wykonaniu przedstawicieli władz samorządowych oraz lokalnych przedsiębiorców. W tym roku czytali: Burmistrz Barcina Pan Michał Pęziak, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Pani Teresa Wilk, Pani Barbara Nowak właścicielka Hurtowni BARBARA, Pani Agnieszka Moritz właścicielka Salonu Kosmetycznego, Pani Ewa Grocka sprzedawca w sklepie Gminnej Spółdzielni, Filip Skoczyński syn właściciela Firmy Elektroinstalacyjnej, Pani Henryka Skrzypczyk – przedstawicielka wielopokoleniowej rodziny kupieckiej, Pan Bartłomiej Wojtkowiak – reprezentant Firmy Karpal Car, Pani Marzanna Marolewska właścicielka kwiaciarni „Jaśmin”, Pani Agnieszka Radzikowska właścicielka Klubu FITNES oraz Daria Lisiecka córka właścicielki Firmy Ogrodniczej „Lisieccy” . Następnie uczestnicy Narodowego Czytania sprawdzili swoją wiedzę w krótkim quizie dotyczącym czytanej powieści.

Odpowiedni klimat tworzyli uczniowie miejscowych szkół barcińskiego Liceum oraz Gimnazjum, którzy w strojach z epoki pozytywizmu zapraszali mieszkańców do udziału w inicjatywie, charakteryzacja osób czytających nawiązująca do epoki a także wystawa lalek mieszkańców Barcina.

W Oddziale dla dzieci oraz na placu przed biblioteką dzieci rysowały swoje ulubione lalki. Każdy uczestnik mógł otrzymać w książce lub nawet na kartce stempel wykonany okolicznościową pieczęcią przesłaną z Kancelarii Prezydenta. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali okolicznościowe zakładki wykonane przez bibliotekę.

Spotkanie było okazją do złożenia podziękowań osobom, które wsparły organizowaną w Partnerstwie „Tradycja-Kultura-Nowoczesność” Noc Świętojańską.

Imprezę zorganizowała Biblioteka Publiczna we współpracy z Miejskim Domem Kultury przy wsparciu Urzędu Miejskiego, Liceum, Gimnazjum nr 1 oraz Firmy Mar-Jola.

Renata Grabowska