Kliknij, aby powiększyć 21 lipca 2015 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie autorskie z Aleksandrą Seghi, autorką książek o kuchni i tradycji Toskanii: „Smaki Toskanii”, „Słodkie pieczone kasztany – toskańskie opowieści ze smakiem”, „Fanklub bułeczek z rozmarynem, czyli ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem”, „Zielona Toskania”, „Domowa kuchnia włoska”, „Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie”.

Aleksandra Seghi jest Polką, która od 17 lat mieszka niedaleko Florencji. Swoją przygodę ze słoneczną Italią rozpoczęła w czasie studiowania filologii włoskiej, kiedy to wyjeżdżała do Włoch na wakacje, aby szlifować język. Tam uczyła się wymowy, poznawała urokliwe miejsca i kuchnię Toskanii. Pracuje jako dziennikarka polskiego magazynu La Rivista oraz współredaktorka portalu informacyjnego Polacy we Włoszech. Prowadzi kursy kulinarne oraz pisze dla polskich gazet i portali internetowych o kuchni i życiu we Włoszech. W wolnym czasie zajmuje się tłumaczeniami książek prof. Arnolda Ehret’a.

Podczas spotkania autorka zabrała publiczność w ciekawą podróż do malowniczej Toskanii. Opowiadała czytelnikom o kuchni, tradycjach, kulturze, ekologii i atrakcyjnych zakątkach regionu, w którym mieszka. Mówiła w jaki sposób, a przede wszystkim z czego przyrządzać tradycyjne toskańskie potrawy. Przedstawiła realia życia we Włoszech. Porównywała kuchnię polską i włoską.

Aleksandra Seghi omówiła też swoją najnowszą książkę „Miasta widma w Toskanii” opisującą historię opuszczonych osad i miasteczek. Miast widm trudnych do znalezienia, zapomnianych, umarłych. Niektóre zniknęły nawet z map. Wiedzą o nich tylko najstarsi z najstarszych. Ponad roczne poszukiwania i podróże autorki książki zaowocowały nagromadzeniem wielu informacji oraz ciekawostek. Pisarka dotarła również do ostatnich mieszkańców miast, osad czy wiosek i przeprowadziła z nimi wywiady. Czytelnik zapozna się więc z przepisami, które wykonywane były przez mieszkańców obecnie opuszczonych miast.

Aleksandra Seghi zachęcała do zwiedzenia Toskanii. Radziła też co zrobić, aby się tam nie nudzić i poczuć klimat Toskanii. Miłym akcentem było spotkanie autorki z Panem Krzysztofem Leśniewskim, mieszkańcem gminy Barcin, współautorem książki „Smaki Pałuk – kuchnia pałucka wczoraj i dziś”. Miłośnik i pasjonat naszej regionalnej kuchni podarował Pani Oli pozycję o pałuckich potrawach.

Na zakończenie można było zakupić książkę z autografem Aleksandry Seghi.

Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy we współpracy z Instytutem Książki. Uczestniczyło w nim 25 osób.

Moderator: Renata Grabowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG