Kliknij, aby powiększyć Wakacje w Mamliczu to nie tylko wyjazdy integracyjne ale również zajęcia wakacyjne, które odbywają się na miejscu w siedzibie Biblioteki Publicznej Filia Mamlicz oraz w Świetlicy MDK Mamlicz. W dniu 14 lipca dzieci spotkały się na zajęciach kulinarnych w świetlicy.

Własnoręcznie wykonały „bombę witaminową”, czyli przepyszną sałatkę owocową z bitą śmietaną. Następnie udały się do siedziby książnicy, gdzie odbyło się tajne zebranie „Klubu detektywów”. Na początku został poruszony temat nazwy klubu. Pomysłów było wiele min. „Super detektywi”, czy „Drużyna pani Edyty”. Po burzliwych obradach ostatecznie podjęto decyzję, że będziemy nazywać się „Biblioteczni detektywi”. Tajni detektywi na arcytrudnym treningu musieli zmierzyć się z zagadkami, rebusami i łamigłówkami. Przeszli szkolenie ze spostrzegawczości nie tylko wzrokowej ale także słuchowej. Obecnie nic nie umknie ich uwadze. Potrafią nie zgubić się w labiryncie bajek, usłyszeć szeleszczącą paczkę czy szum wody, ale co najważniejsze odróżnić balonowe zwierzątka. Poza tym była ćwiczona pamięć oraz sprawność manualna w wykonaniu balonowych kamuflaży. Jako, że jest to tajny klub nie wiadomo kiedy i gdzie odbędzie się kolejne spotkanie. Miejmy oczy szeroko otwarte i dbajmy o książki, może „Biblioteczni detektywi” są tuż obok nas.

Poruszono również kwestie, że trzeba opublikować list gończy za Dyziem-Gumą, który notorycznie żuje gumę i niszczy książki sklejając kartki gumą do żucia. Jeśli ktokolwiek widział lub posiada wiadomości o nim, jest proszony o niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie najbliższą bibliotekę. Podajemy rysopis: jedno oko niebieskie, drugie oko zielone, gęste rzęsy i brwi, odstające uszy, fryzura w nieładzie, mała czapeczka na głowie. Rysunki pamięciowe Dyzia-Gumy wykonane przez naszych detektywów można obejrzeć w galerii.

Edyta Dypolt