Kliknij, aby powiększyć Noc Świętojańska, to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. W dniu 27 czerwca 2015 roku, z tygodniowym opóźnieniem, mieszkańcy Barcina świętowali Noc Świętojańską, biorąc udział w imprezie zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejski Dom Kultury, Gminną Straż Pożarną oraz Klub Żeglarski „Neptun” w ramach partnerstwa „Tradycja-Kultura-Nowoczesność”.

Wydarzenie, odbywające się pod tytułem „Raz na ludowo” zapewniło mieszkańcom wiele atrakcji, przeznaczonych dla widza w każdym wieku. Imprezę prowadzili Pani Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak oraz Dyrektor MDK Artur Jakubowski. Imprezę rozpoczął koncert zespołu harcerskiego „Iskierki” z Piechcina, po czym scenę przejęli aktorzy z toruńskiego Teatru Frajda, którzy swoim dowcipnym przedstawieniem o dobrych manierach rozbawili widzów i zaprosili do wspólnej zabawy dzieci. Kolejnym punktem programu był ciepło przyjęty występ zespołu szantowego „Własny Port”, po czym na barciński rynek wkroczył z wielką pompą król mórz i oceanów Neptun wraz ze swą szanowną małżonką Prozerpiną oraz świtą diablików i nimf. Nastąpił chrzest morski, podczas którego kilku wybrańców po okrutnych próbach zostało przyjętych w poczet poddanych władcy.

Równocześnie rozstrzygnięto dwa ogłoszone wcześniej konkursy: na wianek świętojański oraz strój Świtezianki. Najpiękniejsze wianki w kategorii dzieci do 7 roku życia wykonały Anna Pospiech, Amelia Rydlewska oraz Aleksandra Soska, w kategorii dzieci i młodzież do 14 roku życia Agata Rydlewska, zaś w kategorii powyżej 15 lat Henryka Skrzypczyk, Celina Drozdowska oraz Hanna Malinowska. W konkursie na strój Świtezianki w kategorii dzieci i młodzieży do 15 roku życia zwyciężyła Anna Pospiech, w kategorii powyżej 15 roku życia Monika Sikorska. Oceny dokonało jury w składzie: Pani Lidia Kowal, Zastępca Burmistrza Barcina, Pani Iwona Kausa, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Pani Mariola Gralak, artystka. Nagrody ufundowali: Zakład Elektroinstalacyjny Zbigniew Skoczyński, Specjalistyczny Gabinet Kosmetyczny Agnieszki Moritz, Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Środowiskowy Dom Samopomocy, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Arno” Krzysztof Szulc, P. P. H. U. „Barbara” Barbara Nowak, PHU „Andmar” Marzanna Marolewska, Kwiaciarnia „Jaśmin” Marzanna Marolewska, Fotonika Wiesław Szafraniak, Restauracja „W Starym Kinie”, Firma Ogrodnicza Lisieccy, Firma Handlowa „Asti” Marzena Pawłowska, Kapral-Car Mamlicz, Urząd Miejski Barcin i Fitness Club Agnieszka Radzikowska.

Po wręczeniu nagród wianki zostały przeniesione na brzeg Noteci, gdzie w asyście króla mórz oraz jego orszaku puszczono je na wodę.

Podczas imprezy uczestnicy Nocy Świętojańskiej mogli korzystać z wielu różnych atrakcji. Dzieci bawiły się na „dmuchańcach”, brały udział w zabawach przeprowadzanych przez pracowników biblioteki, mogły pomalować twarz lub dostać zwierzątko z baloników na stoisku Miejskiego Domu Kultury, jadły watę cukrową, malowały samochód ustawiony w rogu rynku za sprawą firmy Auto Szrot Kapral-Car oraz odbywały przejażdżkę wozem strażackim. Dorośli natomiast raczyli się grochówką, mieli możliwość zapisania się do biblioteki lub zabrania książki ze specjalnie przygotowanego stoiska. Barcińską Noc Świętojańską zakończyła zabawa taneczna, uświetniona puszczaniem lampionów w nocne niebo przygotowanych przez ŚDS w Barcinie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli na imprezę i bawili się razem z nami.

Olga Gralak-Ćwikła