Kliknij, aby powiększyć Pani Lucyna Fic jest artystką doskonale znaną bywalcom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Jeszcze w starym budynku Pani Lucyna miała kilka wystaw swej twórczości; 10 czerwca 2015 roku odbył się natomiast wernisaż pierwszej wystawy artystki w nowej siedzibie biblioteki. Na spotkanie stawiło się kilkadziesiąt osób, w tym wielu przyjaciół i członków rodziny Pani Lucyny.

Duża ilość bliskich artystce osób przyczyniła się do wyjątkowo kameralnej atmosfery wydarzenia. Pani Lucyna, przedstawiona zebranym przez Panią Ewę Słowińską, chętnie odpowiada ma liczne pytania z publiczności, dotyczące jej ulubionych technik artystycznych, tematów, warsztatu pracy, planów na przyszłość.

Na dorobek artystyczny Pani Lucyny składają się hafty, prace z modeliny, kartki okolicznościowe wykonywane metodą scrapbookingu oraz malarstwo i rysunek różnymi technikami w tym olejne, akwarele oraz pastele. Na wystawie prezentowane były prace wykonane technikami akwareli, pasteli oraz kartki okolicznościowe. Wszystkie dzieła cechują się delikatnością, dobrym wyczuciem koloru oraz niezwykłą starannością i dbałością o szczegóły. Widać, że artystka spędziła nad każdym swym dziełem sporo czasu.

Szczególną rolę podczas wernisażu odegrało dziewięć prac – urokliwych portretów dzieci świata wykonanych pastelami. Pani Lucyna tym samym zaangażowała się w akcję zbiórki pieniędzy dla jednego z domów opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi w Afryce: Cheshire Home w Namibii. Jak sama wspomniała, wykonanie tych prac kosztowało ją mnóstwo wysiłku. Każdy z uczestników wernisażu mógł zakupić jeden z portretów, a cała kwota zakupu przeznaczona została na potrzeby afrykańskich dzieci. Już w dniu spotkania zarezerwowano większość prac, co niesamowicie ucieszyło Panią Lucynę. Przyznała ona że, do portretów bardzo się przywiązała i ciężko było się jej z nimi rozstać; stało się to jednak łatwiejsze przy świadomości, że posłużą one szczytnemu celowi.

Wystawa prac Pani Lucyny potrwa jeszcze miesiąc, zapraszamy zatem wszystkich do odwiedzenia biblioteki i obejrzenia dzieł artystki.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG