Kliknij, aby powiększyćIzba Tradycji działa w Barcinie od 1996 roku. Pomyślana początkowo jako miejsce upamiętniające postać Jakuba Wojciechowskiego, literata – robotnika, szybko rozrosła się do rozmiarów małego lokalnego muzeum stając się kopalnią wiedzy o gminie, jej historii i mieszkańcach. Inicjatorem powstania i opiekunem Izby jest Pan Czesław Cieślak, niestrudzony społecznik, uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Gminy Barcin.

W 2013 roku Izba została przeniesiona z piwnic Urzędu Miejskiego, gdzie miała swoją siedzibę, do nowo wybudowanego budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin. W chwili obecnej w czytelni biblioteki eksponowane są na stałe meble pochodzące z mieszkania Jakuba Wojciechowskiego, pozostałe zbiory zaś, skatalogowane i opisane przez pracownicę czytelni Olgę Gralak-Ćwikłę przechowywane są w odpowiednich warunkach, i prezentowane przy okazji wystaw tematycznych. Zazwyczaj jednak eksponaty te pozostają ukryte, tak więc by pokazać szerszej publiczności co ciekawsze przedmioty, 27 maja 2015 roku zorganizowano w bibliotece spotkanie zatytułowane „Cudze chwalicie, swego nie znacie” .

Spotkanie poprowadziła Olga Gralak-Ćwikła, wydarzenie zgromadziło kilkudziesięciu widzów. Prelekcja, połączona z prezentacją konkretnych przedmiotów, podzielona została na dwie części – pierwsza mówiła o eksponatach nawiązujących do historii Barcina i jej mieszkańców, druga, bardziej ogólna, do dziejów naszego kraju – takie bowiem eksponaty również znajdują się w zbiorach Izby Tradycji. Pokazywano stare zdjęcia naszego miasta, rzeczy związane z historią kopalni w Bielawach, eksponaty powiązane ze słynnymi mieszkańcami Barcina. Zaprezentowano także banknoty, monety i papiery wartościowe używane niegdyś w Polsce, przedmioty codziennego użytku z odległych epok i wiele innych rzeczy. Goście mieli okazję wziąć w dłonie każdy eksponat i dokładnie go obejrzeć; wiele spośród nich wzbudziło spore emocje, jako że pochodziły z czasów przez widzów pamiętanych.

Na spotkaniu poproszono też gości, by o ile są w posiadaniu takowych, przynosili do Izby Tradycji pamiątki związane z przeszłością Barcina. Niniejszy apel ponawiamy teraz: jeśli ktokolwiek z osób czytających ten tekst posiada w domu rzecz związaną z historią miasta bądź swojej rodziny, zachęcamy do przyniesienia pamiątek do biblioteki. Jeśli nie chcecie Państwo zostawiać swoich pamiątek w Izbie, pozwólcie nam sfotografować je i opisać, po czym eksponaty zostaną wam zwrócone; jakakolwiek bowiem rzecz związana z dziejami naszej Małej Ojczyzny jest cenna.

Zapraszamy!

Olga Gralak-Ćwikła