Kliknij, aby powiększyć14 września 2016 roku w czytelni Biblioteki Miejskiej Miasta i Gminy Barcin odbyło się pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie kulturalne. Okazją ku temu był wernisaż wystawy fotografii pani Ludwiki Adamczyk oraz malarstwa Pana Krzysztofa Wilka pod tytułem „Jest takie miejsce – spacer malarsko - fotograficzny”. Wystawa jest kolejną w cyklu „Artyści gminy prezentują”.

Twórczość Pana Krzysztofa Wilka jest doskonale znana mieszkańcom naszej gminy. Artysta jest cenionym twórcą; ma za sobą wiele wystaw. Pani Ludwika natomiast znana jest ze swej działalności w Stowarzyszeniu Ekologicznym w Barcinie; jej zdjęcia przyrody zamieszczane są w tomikach poezji wydawanych przez stowarzyszenie. Oboje postanowili połączyć siły i przygotować wspólną wystawę.

W czytelni biblioteki można zobaczyć obrazy Pana Krzysztofa powstałe na przestrzeni kilku lat, przedstawiające miejsca położone na terenie gminy Barcin oraz poza nią – namalowane podczas plenerów malarskich które miały miejsce w różnych miejscowościach na terenie kraju. Zdjęcia Pani Ludwiki wykonane zostały na terenie gminy Barcin oraz w Lubostroniu na terenie gminy Łabiszyn. Tematem obrazów Pana Wilka są architektura i krajobrazy; na zdjęciach Pani Ludwiki można podziwiać przyrodę, ptaki, jak również budynki ( pałac w Lubostroniu, kościół pw. św. Jakuba Większego w Barcinie) i ich detale.

Na wernisażu oboje artyści opowiadali zebranym o początkach twórczości, o czynnikach, które zdecydowały że poświęcili się tej konkretnej dziedzinie sztuki. Była mowa o ich inspiracjach, ulubionych technikach, ukochanych miejscach na terenie gminy i kraju. Pani Ludwika opowiedziała o swojej wieloletniej pasji jaką jest fotografowanie bocianów; Pan Krzysztof natomiast wspominał plenery malarskie, w których chętnie uczestniczy. Padło wiele pytań od publiczności, na które Pani Ludwika oraz Pan Krzysztof chętnie odpowiadali. Na koniec zebrani w czytelni biblioteki goście otrzymali od artystów drobne upominki – zioła zebrane przez Panią Ludwikę w wykonanych przez nią woreczkach, ozdobione reprodukcjami dzieł obu twórców.

Wystawę można oglądać w bibliotece do połowy listopada. Zapraszamy!

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg