Kliknij, aby powiększyćW wakacyjne miesiące biblioteka wraz z Świetlicą MDK w Mamliczu organizowała dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki zajęcia dla dzieci pt. „Moja wieś, moja gmina, moja mała ojczyzna”. Uczestnicy spotkań brali udział w zajęciach kulturalno–edukacyjnych, warsztatach plastycznych i kulinarnych oraz wycieczkach integracyjnych. Podczas wakacji dzieci odwiedziły Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod lasem” w Józefince, „Jura Park” w Solcu Kujawskim oraz kino „Max” w Inowrocławiu.

W Mamliczu m.in. poznawały legendy pałuckie, haft pałucki, projektowały grę planszową o Mamliczu, piekły chleb z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich oraz wspólnie z Panem Krzysztofem Leśniewskim poznawały tajniki „Kuchni pałuckiej”. Przy życzliwym wsparciu lokalnych artystów pracowali z gliną, pastelami, farbami akrylowymi oraz krepiną. Pani Jadwiga Dziurgiela zapoznała dzieci z haftem pałuckim oraz przeprowadziła zajęcia tworzenia kwiatów z krepiny. Natomiast z Panią Marolą Gralak lepione były kubeczki, wazoniki i miseczki z gliny. Z Panią Ewą Ciszak – Krych powstały anioły malowane farbami akrylowymi. Na warsztatach plastycznych z Panią Martą Wilk - Wierzbińską dzieci tworzyły za pomocą pasteli prace zatytułowane „Kosmos”, „Latające kapelusze”, „Kwiaty we włosach” oraz „Chmury nad łąką”. Od 2 września w siedzibie biblioteki w Mamliczu można podziwiać prace powstałe na zajęciach wakacyjnych „Moja wieś, moja gmina, moja mała Ojczyzna”. Wystawa będzie trwać przez cały wrzesień.

Edyta Dypolt