Kliknij, aby powiększyćW historii każdego większego lub mniejszego miasta mają miejsce zdarzenia, często w dość znaczący sposób zmieniające ich przyszłość. W ciągu swojej długiej historii także Barcin miał własne ciekawe oraz warte przypomnienia i zapamiętania uroczystości, dlatego też tematem spotkania z cyklu „Zajrzyj do biblioteki powspominać”, które odbyło się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin 31 sierpnia 2016 roku, były właśnie pamiętne wydarzenia z historii Barcina.

Spotkanie to, tak jak poprzednie miało formę luźnej dyskusji między zebranymi w bibliotece gośćmi. Rozmawiano na temat wydarzeń przywoływanych w pamięci obecnych, zarejestrowanych w dokumentach i na fotografiach, dostarczonych przez przybyłe osoby oraz tych będących własnością Izby Tradycji.

Dyskusja przy przysłowiowej kawie stała się swoistą relacją najbarwniejszych wydarzeń z końca XIX wieku aż do czasów nam współczesnych z historii miasta i jego okolic. W czasie rozmowy wspominano swoje wrażenia z czasów młodości, gdy uczestnicy byli niejako w centrum wszystkich tych zajść, takich jak pochody odbywające się 3 maja w przedwojennej Polsce, wyburzenie kościoła ewangelickiego, czy wizyta obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przy tej okazji wspominano również miejsca i ludzi mocno z nimi związanych np. pierwszego polskiego burmistrza po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W miarę upływu czasu zebrani w bibliotece goście przypominali sobie fakty często nie zarejestrowane na fotografiach, a mające miejsce w przeszłości naszego miasta. Na zakończenie spotkania wszyscy zapewnili, że zjawią się na następnym i chętnie powspominają minione lata.

Łukasz Orłowski

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG