Kliknij, aby powiększyćW bibliotece w Mamliczu w dniu 23 sierpnia odbyły się już ostatnie zajęcia wakacyjne z cyklu „Moja wieś, moja gmina, moja mała ojczyzna”. Tym razem książnicę w Mamliczu odwiedziła Pani Jadwiga Dziurgiela – lokalna artystka z Barcina, promotorka haftu pałuckiego, wieloletnia wolontariuszka biblioteki w Barcinie. Pani Jadwiga na co dzień wystawia swoje prace w całej Polsce m.in. na festynach i targach promujących sztukę ludową. Wielokrotnie była doceniana i nagradzana za swoją działalność. Pani Jadwiga Dziurgiela jest szczególną ambasadorką sztuki ludowej, chroni od zapomnienia haft pałucki zarażając swoją pasją młode pokolenie. We wtorkowe popołudnie Pani Jadwiga przedstawiła dzieciom z Mamlicza strój ludowy pałucki oraz serwetki ozdobione haftem pałuckim.

Haft wymaga dużej cierpliwości i dokładności aby wynik końcowy spełniał nasze oczekiwania. Sztuka ta wymaga poświęcenia wielu godzin pracy. Drugą pasją Pani Jadwigi jest rękodzieło – kwiaty z krepiny. Uczestnicy wakacyjnych zajęć przy wsparciu Pani Jadwigi uczyli się tworzyć róże z krepiny metodą cukierkową. Na pierwszy rzut oka metoda cukierkowa wydaje się bardzo łatwa, ale to nieprawda. Od wykonawcy wymaga ona sprawnej koordynacji ruchowej. Podczas warsztatów powstały przepiękne bukieciki z róż. Wspólne zajęcia z Panią Jadwigą tak bardzo spodobały się uczestnikom, że z planowanych dwóch godzin zajęć powstały trzy. Dzieci z żalem opuszczały bibliotekę. Na pocieszenie zdradzę, że Pani Jadwiga Dziurgiela obiecała, iż jeszcze nie raz odwiedzi Mamlicz. Czas szybko minął w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku ufundowanym przez bibliotekę. W warsztatach uczestniczyło dwanaście osób.

Edyta Dypolt