Kliknij, aby powiększyćW dniu 16 sierpnia odbyły się warsztaty kulinarne z Panem Krzysztofem Leśniewskim, pasjonatem i propagatorem „Kuchni Pałuckiej”. Dzieci wraz z Panem Krzysztofem wykonywały słodki deser – sałatkę z arbuza oraz tradycyjną potrawę pałucką – gzik z pyrami. W trakcie zajęć został przeprowadzony konkurs kulinarny. Dzieci musiały odgadnąć po zapachu, wyglądzie i smaku konkretne przyprawy m.in. jałowiec, wanilię, kminek.

Wykazały się także wiedzą skąd pochodzi cynamon, czy z czego powstaje twaróg. Nagrody w konkursie ufundował przybyły gość. Pan Krzysztof w trakcie spotkania opowiadał o gwarze pałuckiej, ciekawostkach dotyczących Pałuk, tradycjach i kulturze związanej z tym regionem. Uczestników zajęć interesował udział Pana Krzysztofa w znanym programie kulinarnym „Ewa gotuje” Pani Ewy Wachowicz. Dzieci miały również okazję zapoznać się z książką „Kuchnia Pałucka” autorstwa Pana Krzysztofa Leśniewskiego wydaną w 2015 roku. Na pożegnanie biblioteka w Mamliczu otrzymała od Pana Krzysztofa książkę „Smaki Pałuk. Kuchnia Pałucka wczoraj i dziś” w której możemy odnaleźć przepisy m.in. autorstwa Pana Krzysztofa Leśniewskiego. Wtorkowe zajęcia zakończyły się na grach i zabawach na świeżym powietrzu.

Edyta Dypolt