Kliknij, aby powiększyćW piątkowe popołudnie dzieci uczestniczące w wakacyjnych zajęciach organizowanych wspólnie przez Bibliotekę Publiczną i Świetlicę MDK piekły chleb oraz projektowały grę planszową o Mamliczu. Mieszkanka Mamlicza Pani Elwira Wiśniewska zdradziła swój przepis na przepyszny zdrowy chlebek własnego wyrobu. Każde dziecko miało wkład w wyrób chleba. Dodawali produkty m.in. siemię lniane, otręby, ziarna słonecznik. Uczestnicy warsztatów kulinarnych urabiali ciasto, a następnie napełniali nim foremki.

W trakcie pieczenia roznosił się wspaniały zapach, który powodował, że każdemu „ślinka ciekła”. Czekając aż chlebki się upieką dzieci projektowały grę planszową, której tematem przewodnim był Mamlicz. Wykazały się niezwykłą pomysłowością wymyślając polecenia dotyczące pobliskich budynków, szkoły, biblioteki, czy świetlicy. W poleceniach wykorzystały także wszystko to co najpiękniejsze w okolicy czyli otaczającą nas przyrodę, las i zwierzęta. Po stworzeniu gry nadszedł czas na skosztowanie chlebka. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mamliczu częstowały dzieci chlebkiem z smalcem własnego wyrobu oraz ogórkami małosolnymi. Zajęcia zakończyły się wspólnym graniem w gry „5 sekund”, „Zły pies”, „Dixit”, „Kiki Ricky” oraz oczywiście w „Grę o Mamliczu”. Na pożegnanie każdy uczestnik spotkania otrzymał przepis na chlebek, który będzie można upiec w domu razem z rodzicami.

Edyta Dypolt