Kliknij, aby powiększyć29 czerwca odbyła się kolejna prelekcja z cieszącego się sporym zainteresowaniem cyklu „Ale sztuka!”, prowadzonego przez Olgę Gralak-Ćwikła. Po spotkaniach poświęconych sztuce starożytności i średniowiecza nadszedł czas na sztukę renesansu, styl powstały we Włoszech w XIV wieku, trwający do XVI wieku. Nazwa renesans pochodzi od francuskiego słowa renaissance, co oznacza „powtórne narodziny”. W Polsce renesans określany bywa również terminem Odrodzenie.

Renesansowy światopogląd ukształtowany został pod wpływem antycznych idei. Fascynacja starożytną filozofią, sztuką, literaturą zmieniała oblicze Europy. Zamiast średniowiecznego uniwersalizmu obowiązywać zaczął indywidualizm; w centrum zainteresowań uczonych, artystów, pisarzy zamiast religii znalazł się człowiek oraz otaczający go świat.

W sztuce, podobnie jak w innych dziedzinach twórczości ludzkiej, zaczęły obowiązywać wzorce klasyczne i naturalizm. Sztukę cechowały harmonia formy, spokój i umiar, statyczność, jasność konstrukcyjna, czytelność formy. Zakres tematyki dzieł sztuki wzbogaca się o motywy mitologiczne. Malarze i rzeźbiarze dbają o proporcje, precyzyjnie wykreślają perspektywę; architektura preferuje zwarte bryły, symetrię i umiar w zdobnictwie. Artyści chętnie ukazują piękno ludzkiego ciała, studiują uważnie anatomię, starają się oddać piękno duchowe człowieka. Interesują się naturą, popularnym tematem malarstwa staje się pejzaż. Architekci, prócz wspaniałych świątyń, wznoszą liczne budynki użyteczności publicznej oraz prywatne rezydencje, dbając o komfort ich mieszkańców.

Zmianie ulega także pozycja artystów. Nie chcieli oni już pozostawać anonimowi, tak jak to było w średniowieczu, dążyli do uzyskania powszechnego uznania i sławy . Odrodzenie było epoką wielu genialnych twórców, nieprzeciętnych osobowości, tworzących w różnych dziedzinach sztuki. Takie nazwiska jak Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Sandro Boticelli czy Michał Anioł zna niemal każdy.

Przełom wieku XVI i XVII to zmierzch renesansu. Po krótkim okresie przejściowym – manieryźmie – w Europie nastała kolejna wielka epoka – barok. Sztuka baroku będzie tematem następnego spotkania z cyklu, na który już dziś serdecznie zapraszamy.

Olga Gralak-Ćwikła