Kliknij, aby powiększyćW 2016 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin rozpoczął się nowy cykl spotkań, powiązany z historią Barcina pod tytułem „Zajrzyj do biblioteki powspominać” . Każde ze spotkań, organizowanych w formie luźnej dyskusji między zgromadzonymi gośćmi, poświęcone jest innemu zagadnieniu.

Podczas spotkań prezentowane są eksponaty ze zbiorów Izby Tradycji umiejscowionej w bibliotece, związane z danym tematem. Pierwsze spotkanie z cyklu, podczas którego wspominano barcińskie nieistniejące miejsca, miało miejsce w kwietniu. 22 czerwca odbyło się spotkanie drugie, poświęcone ludziom, którzy z różnych względów zapisali się w historii naszego miasta.

Dyskusję rozpoczęto od przywołania sylwetki dr Stanisława Krzysia. Goście zebrani w czytelni biblioteki wspominali lekarza, opowiadali anegdoty z nim związane, z rąk do rąk przekazywano sobie pamiątki po dr Krzysiu przechowywane w Izbie Tradycji. Mówiono również o innych pracownikach służby zdrowia, jak również apteki na Starym rynku, w tym Maksymiliana Chirka. Rozmowa toczyła się dalej – wspominano księży, którzy pracowali w obu barcińskich parafiach, właścicieli sklepów, zakładów rzemieślniczych oraz punktów usługowych, jak również urzędników państwowych – burmistrzów, naczelników rady miasta itd. Było miejsce na śmiech i anegdotę, także zadumę i chwilę refleksji.

Na następnym spotkaniu z cyklu, zaplanowanym na koniec sierpnia, będzie mowa o pamiętnych wydarzeniach z historii Barcina. Już teraz serdecznie zapraszamy.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg