Kliknij, aby powiększyćMinął miesiąc od ostatniego wernisażu z cyklu „Artyści Gminy prezentują” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin, zgodnie więc z rytmem serii czas na kolejny. Tym razem bohaterem wydarzenia była Pani Ewa Ciszak-Krych, oraz czworo spośród jej podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie – Mariusz Zelek, Wiesław Różycki, Paweł Ciszak oraz Jarosław Wesołowski. Wernisaż odbył się 19 listopada 2014 roku i zgromadził w czytelni książnicy kilkudziesięciu sympatyków artystki.

Pani Ewa Ciszak – Krych jest postacią dobrze znaną w Barcinie i okolicach. Powszechnie zauważa się jej ogromny wkład w pracę z niepełnosprawnymi w Środowiskowym Domu Samopomocy i nie tylko, ceni niewątpliwy talent plastyczny, szanuje działania w ramach członkostwa w Radzie Miejskiej Miasta, i przede wszystkim – szczerze się ją lubi. Pani Ewa jest bowiem osobą niezwykle ciepłą i sympatyczną, łatwo nawiązującą kontakt z ludźmi – co pokazała między innymi na wernisażu. Dzięki osobowości artystki w czytelni biblioteki zapanowała kameralna, domowa atmosfera.

Po powitaniu przez Panią Dyrektor Grażynę Szafraniak Pani Ewa opowiedziała o swojej drodze artystycznej, ulubionych technikach i najczęściej podejmowanych tematach. Wspomniała plenery malarskie, w których miała okazje uczestniczyć, oraz osoby, które na nich poznała. Najwięcej jednak miejsca poświęciła swej pasji, jaką jest praca z niepełnosprawnymi – o swoich podopiecznych, wystawiających razem z nią swe prace, mówiła długo i z wyraźną sympatią. Każdego z nich zaprosiła, by samodzielnie opowiedział o swoich dziełach – sprawiło im to wielką radość. Na koniec zaprezentowała zebranym niespodziankę, którą zaaranżowała wespół z obecną na spotkaniu Panią Zofią Jesionowską , barcińską poetką. Pani Zosia przygotowuje się do wydania tomiku swoich wierszy, do których ilustracje przygotowuje właśnie Pani Ewa Ciszak –Krych. Cztery spośród nich zaprezentowano gościom, podczas gdy Pani Zosia deklamowała poezje im przypisane. Zadaniem słuchaczy było odgadnięcie, która praca opisuje który wiersz. Na zwycięzców czekały drobne nagrody. Jako że poezja nie jest oczywista, o prawidłową odpowiedź nie było łatwo, goście biblioteki poradzili sobie jednak, dziękując za zabawę gromkimi brawami.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG