"Latem mieliśmy tak duże obłożenie, że kolejki ustawiały się na godzinę przed otwarciem - mówiła w Dwójce dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin.

Barcin. Z wizytą w najlepszej polskiej bibliotece. Reportaż Justyny Piernik (Mikrokosmosy/Dwójka).

Położona na granicy Kujaw i Pałuk placówka wygrała w konkursie bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i "Rzeczpospolitą”. Jest ona nie tylko wypożyczalnią książek, ale także lokalnym centrum kultury. Odbywają się tutaj spotkania autorskie, wystawy, prowadzone są warsztaty edukacyjne, pielęgnowana jest tradycja regionu. - Nasza czytelnia pełni rolę izby lokalnej tradycji. Podtrzymujemy ją m.in. poprzez konkurs gwary pałuckiej - opowiadała dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak.

W barcińskiej bibliotece działają dyskusyjne kluby książkowe, ale też odbywają się kursy językowe i komputerowe. W reportażu Justyny Piernik wysłuchaliśmy rozmów z czytelnikami, pracownikami, przedstawicielami samorządu, dyrektorami szkół, młodzieżą, a także z lokalnymi malarzami, poetami i społecznikami."

Kliknij, aby powiększyć

>>KLIKNIJ ABY WYSŁUCHAĆ AUDYCJI<<