Kliknij, aby powiększyć Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości bibliotekę na Starym Mieście odwiedzili uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr1 im .dr. S. Krzysia w Barcinie pod opieką pani Elżbiety Antoniak, aby uczestniczyć w lekcji patriotyzmu .Poszerzyli swoją wiedzę na temat barw i symboli narodowych . Książka „Znasz li ten kraj” przybliżyła historię powstania naszego godła państwowego, historię powstania naszego hymnu i historię odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Uczniowie podczas lekcji czytali poezję patriotyczną dla dzieci: „Barwy ojczyste”, Co to jest Polska” – Czesława Janczarskiego; „Nasz znak” Teresy Chwastek – Latuszkowej i wiele innych. Następnie dyskutowali na temat współczesnych postaw patriotycznych . Na tablicy wypisywali cechy ,które posiada młody patriota . Najważniejsze z nich to: pamięć o  poległych, szanowanie przyrody i pracy innych, pilna nauka języka ojczystego, aktywny udział we wszystkich świętach narodowych i państwowych , znajomość polskie obyczajów, kibicowanie polskim sporowcom. Lekcja zakończyła się wykonaniem biało-czerwonego kotylionu.Za aktywny udział dzieci otrzymały zakładki do książek promujące polskich pisarzy . Czytanie książek polskich autorów, to też postawa patriotyczna, a nawet obowiązek każdego Polaka.

Spotkaniu towarzyszyła wystawka literatury patriotycznej. Szczególnie polecam „Asiunię” Joanny Papuzińskiej i ”Czy wojna jest dla dziewczyn” Pawła Beręsewicza.

Anna Zielińska

ZNAK

Czy ty wiesz, jaki to znak:

w czerwonym polu

biały ptak?