Kliknij, aby powiększyćW dniu 6 listopada 2014 r. w  Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie uczniów szkół w Barcinie, realizowane w toku projektu “An Extra Lesson of English”, prowadzonego przez panią Lucynę Taraskę, nauczycielkę języka angielskiego z Gimnazjum nr 1 w Barcinie w ramach grantu oświatowego Urzędu Miasta w Barcinie.

Celem projektu jest upowszechnianie i nauka języka angielskiego w szkołach. Ważnym elementem tej inicjatywy jest udział obcokrajowców, dzięki którym dzieci i młodzi ludzie mają okazję uczyć się języka poprzez bezpośrednią rozmowę z osobą angielskojęzyczną.  Jest to już drugie tego rodzaju przedsięwzięcie przeprowadzane w barcińskich szkołach, w roku 2013 zrealizowano projekt „You Can Really Speak English”.

Pierwszym etapem programu był wyjazd 20 uczniów z Barcina na obóz językowy EuroWeek, kolejnym zaś wizyta angielskojęzycznych wolontariuszy z zagranicy, którzy poprzez bezpośrednią rozmowę dają uczniom szansę na oswojenie się z językiem. To właśnie młodzi barciniacy mają za zadanie wszystko pokazywać i objaśniać gościom – po angielsku. To świetny sposób na naukę.

Do Barcina przyjechało dwoje młodych mężczyzn, Duńczyk Andreas i Ugandyjczyk Emmason. Byli wciąż uśmiechnięci, otwarci na nowe znajomości, przyjaźni i pełni entuzjazmu. Zostali oprowadzeni po bibliotece przez Panią Dyrektor Grażynę Szafraniak, po czym razem z uczniami barcińskich szkół obejrzeli prezentację pokazująca działania biblioteki. Wszystko było im tłumaczone na bieżąco przez uczniów. Wizytę w książnicy zakończyli na szeregu zabaw i gier, także ruchowych, rozegranych na zewnątrz. Swoje wrażenia spisali w formie serdecznych wpisów do pamiątkowej księgi biblioteki. Byli zachwyceni pobytem. Ujęła ich zwłaszcza serdeczność ludzi oraz silne poczucie lokalnej więzi społeczności miasta, której, jak zauważyli, brakuje gdzie indziej.

W spotkaniu uczestniczyło około 60 uczniów z Gimnazjum nr 1, Liceum Społecznego oraz Szkoły Podstawowej  nr 2 w Barcinie, pod kierunkiem nauczycielek, Lucyny Taraski (Gimnazjum i Liceum) oraz Agnieszki Błażejewskiej (Szkoła Podstawowa nr 2 w Barcinie).

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG