Kliknij, aby powiększyć„Polska jutra. Jak rozwinąć nasze skrzydła?” – pod takim hasłem odbył się w sobotę 25 października IX Kongres Obywatelski. Reprezentowałam „Naszą Bibliotekę”, która znalazła się w  zacnym gronie 1000 osób z ponad 200 miejscowości z całej Polski . W  Politechnice Warszawskiej, dyskutowano o przyszłości Polski. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu, ludzie nauki i kultury, dziennikarze oraz politycy.

Motywem przewodnim tegorocznego Kongresu był „Narodowy Coaching. Jak rozwinąć nasze skrzydła?”. Debata poświęcona postawom i umiejętnościom potrzebnym nam, Polakom, by odnieść indywidualny i  zbiorowy sukces w XXI wieku. Stała się ona pretekstem do zbiorowego spojrzenia w lustro i próbą odpowiedzi na pytanie: jacy jako społeczeństwo jesteśmy, jacy chcielibyśmy być, jakie są nasze silne i słabe strony, jakich kompetencji wymaga od nas jutro, czyli wzajemne uczenie się oraz zachęcanie do refleksji i działania na rzecz dobra wspólnego. Termin kreowany przez organizatorów dotyczy przemian postaw, sposobów myślenia i wzorców działania Polaków. Zmiany te są niezbędne, by Polacy potrafili wspólnie działać i razem rozwijać skrzydła. Wśród mówców Kongresu Obywatelskiego znaleźli się między innymi prof. Jerzy Buzek, Monika Kuszyńska, Łukasz Grass, Mateusz Morawiecki oraz Janusz Piechociński, którzy podkreślali, że wielkim zasobem Polaków – jest energia. Polacy są „młodym”, dynamicznym, mobilnym i szybko dostosowującym się społeczeństwem. To, co należy zrobić to wyzwolić tę energię i nadać jej pozytywny wymiar. Obecność i uczestnictwo w Kongresie Obywatelskim ok. 50 wybranych bibliotek związane było z planowanymi na marca 2015 debatami w lokalnych społecznościach przy współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarka Rynkową i Fundacją Społeczeństwa Informacyjnego. Dyskusje lokalne zorientowane będą wokół dwóch pytań: jakie kompetencje są najważniejsze z punktu widzenia rozwoju osobistego i zawodowego mieszkańców naszej gminy. Jakie kompetencje powinni posiadać mieszkańcy naszej gminy, aby przyczyniać się do jej rozwoju? Debaty będą stanowiły cenne źródło informacji dla lokalnych władz w procesie planowania działań odpowiadających na potrzebę rozwoju kompetencji najważniejszych dla danej społeczności. Używając sformułowania „Narodowy coaching”, to przede wszystkim – uczenie się od siebie nawzajem, wzajemne się wspieranie i inspirowanie, zachęcanie. Debata ma mieć charakter ogólnospołeczny – dyskusja będzie się toczyć w ciągu jednego dnia w różnych przestrzeniach Polski, zarówno tej metropolitarnej, jak i lokalnej oraz w różnorodnych przestrzeniach środowiskowych i branżowych. Osobiście cieszę się, że mogłam uczestniczyć w IX Kongresie Obywatelskim był on dla mnie energetyzującym, pozytywnym, niezwykle inspirującym doświadczeniem.

Stanisława Ciesielska