Kliknij, aby powiększyć23 października 2014 roku w piechcińskiej filii odbyła się lekcja biblioteczna pn. „O gwarze pałuckiej”, którą przeprowadził pan Mirosław Binkowski z uczniami miejscowego Gimnazjum, w ramach Programu Biblioteki Narodowe „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych – Priorytet 2”.

W trakcie spotkania pani dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin, Grażyna Szafraniak, przekazała na ręce pani Beaty Świtek, bibliotekarki szkolnej ZPS w Piechcinie, kilkadziesiąt egzemplarzy regionaliów.

Zaproszony gość jest rodowitym żninianinem, zauroczonym tradycją, historią i krajobrazem Pałuckiej Ziemi, autorem książek: „Mój downiejszy Żnin – czyli wiyrszyki i brawyndzynie o pałucki gwarze, żniniokach i Żninie”, „Mój słownik gwary pałuckiej”, „Kupa śmiychu po pałucku”.

Pan Mirosław Binkowski rozpoczął spotkanie z młodzieżą od nawiązania do położenia geograficznego, a także historii Pałuk. Następnie przybliżył folklor tego regionu, a w dalszej części lekcji bibliotecznej przedstawił kilka zabawnych wierszy, jednocześnie wyjaśniając znaczenie słów. Omówił również cechy gwary pałuckiej.

Gimnazjaliści mieli kilka intrygujących pytań do gościa spotkania, który oczywiście udzielił wyczerpujących odpowiedzi. Jego zdaniem dziś gwara odchodzi w zapomnienie. W związku z tym trzeba ją propagować, a warto to czynić, gdyż młodych bawi, a starsi mają do niej sentyment. W lekcji bibliotecznej uczestniczyło 38 osób.

Dorota Witkowska

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg