Kliknij, aby powiększyćWśród instytucji współpracujących z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Barcin niezwykle ważne miejsce zajmuje Szkoła Podstawowa w Mamliczu. Od kilku lat obie placówki współorganizują tzw. wieczornice patriotyczne, czyli spotkania poświęcone pamięci ważnych wydarzeń historycznych Polski i regionu. Tym razem okazją dla uroczystości była 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z ważniejszych wydarzeń nowożytnej historii naszego kraju. Wieczornica odbyła się 7 października 2014 roku. Warto nadmienić, że spotkanie realizowane była w ramach projektu Biblioteki Narodowej Priorytet 2 „Zakup nowości wydawniczych 2014”, zakładającego współpracę bibliotek publicznych i placówek oświatowych w zakresie użyczenia księgozbioru bibliotekom szkolnym oraz organizację wydarzeń kulturalnych przez zaangażowane instytucje.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944, upadło 63 dni później, 3 października. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik. Powstanie, skierowane przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, kosztowało życie ponad 16 tys. powstańców oraz do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Wskutek walk, bombardowań lotniczych oraz planowego wyburzania miasta przez Niemców lewobrzeżna część Warszawy została niemal doszczętnie zrównana z ziemią. Jakkolwiek jednak oceniać by Powstanie, należy uznać odwagę powstańców, ich wolę walki oraz pamiętać o poległych. Temu służyć miała wieczornica zorganizowana w bibliotece. Przybyło na nią ponad 60 osób, by swoją obecnością oddać cześć walczącym.

Za część artystyczną odpowiedzialna była Szkoła Podstawowa w Mamliczu. Uczniowie szkoły, pod kierunkiem nauczycieli: Grzegorza Michalaka, Małgorzaty Smok oraz Marii Kolińskiej przygotowali inscenizację w formie wspomnieniowej rozmowy wnuczki z babcią, uczestniczką Powstania. Dialog przeplatały pieśni patriotyczne związane ze zrywem, wykonywane przez chór szkolny – do śpiewu włączała się też chętnie publiczność, która otrzymała od organizatorów okolicznościowy śpiewnik. Opowieść o tragicznych losach Powstania i jego uczestników ilustrowała prezentacja multimedialna z licznymi zdjęciami oraz materiały filmowe – widzowie między innymi mieli okazję obejrzeć film „Miasto Ruin” obrazujący wygląd Warszawy po zakończeniu walk. Wstrząsający widok zniszczonej stolicy wywarł na publiczności duże wrażenie, oglądającej film w przejmującej ciszy. Po zakończeniu występu czytelnia rozbrzmiała jednak gromkimi brawami, którymi podziękowano młodym wykonawcom i ich nauczycielom.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG