Kliknij, aby powiększyćSeminarium podsumowujące Program wsparcia partnerstw bibliotek I i II rundy PRB został odbyło się w Warszawie w dniach 26 i 27 września 2014 r. W spotkaniu wzięło udział ponad 40 uczestników z całego kraju .Na Seminarium organizowane przez Centrum Aktywności Lokalnej CAL w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przy udziale FRSI wydelegowane zostały Stanisława Ciesielska - przedstawiciel biblioteki oraz Teresa Kaczmarek – prezes Towarzystwa Miłośników Miasta i  Gminy Barcin ,jako przedstawiciel partnerskich instytucji działającej w zawiązanym w 2010 r., z inicjatywy Biblioteki, Partnerstwie ”Tradycja –Kultura-Nowoczesność”.

Spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania bibliotek w kraju w tym zakresie odbywało w  czasie Sesji Plenarnej 4 blokach tematycznych : - „Ani nudno ani trudno .. o diagnozie w partnerstwie”, - „Kluczowe wyzwania w zarządzaniu partnerstwem”, - „Rola lidera i animatora”, i „Procesy grupowe w partnerstwie”. Seminarium miało charakter interaktywny ,wymagający zaangażowania uczestników ,wspomaganych przez prelegentów – trenerów i edukatorów i ekspertów poszczególnych bloków tematycznych. Efekty warsztatowych zmagań pokazały różne aspekty działań partnerskich pozwoliły na diagnozowanie i analizę ich ,określały rolę liderów oraz kluczowe wyzwania w  zarządzaniu partnerstwem. W kolejnej części przy Akcji Paca w Centrum Aktywności Lokalnej odbyła się kolejna warsztatowa forma zajęć metodą Open Space – „Targowisko pomysłów – Gdzie diabeł nie może tam partnerstwo pomoże … O rozwoju lokalnym”. Pozwalała ona na kreowanie własnych pomysłów na bazie doświadczeń płynących z zawiązanych partnerstw, których rolę wiodącą przyjęły biblioteki. Poszczególne tematy stanowiły również bazę do Panelu dyskusyjnego ”Czy biblioteka może”, to kolejna odsłona dyskusji o współpracy partnerskiej. Dokonano ewaluacji dotychczasowych działań, dyskutując o nowej roli biblioteki i postrzegania jej w środowisku. Wskazywano na sukcesy nie pomijano trudności we współpracy z innymi. Stwierdzono zgodnie, że konieczny jest trening umiejętności z wykorzystaniem nowych technologii.

Organizatorzy stworzyli przestrzeń przyjaznej atmosfery w czasie trwania seminarium ,a uczestnicy dzięki temu byli pogodni i aktywni z niewyczerpaną ilością pomysłów na działanie w swoich środowiskach .Każdy czerpał wiedzę z doświadczeń innych, wskazując na sukcesy ,ale i porażki. Potwierdziło to zasadność realizowania projektów w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, przynoszących wymierne efekty inspirujące integrowanie środowiska bibliotekarzy z innymi instytucjami w partnerstwach. Warto bibliotekom iść razem z lokalnymi partnerami ,którym też warto iść z bibliotekami, w kierunku budowania obywatelskiego społeczeństwa ,a w tej materii jest jeszcze trochę do zrobienia. Uczestnictwo w Seminarium to czas twórczej pracy, dający na pewno satysfakcję, ale czas integracji i wymiany doświadczeń doskonale zorganizowany.

Stanisława Ciesielska