W czwKliknij, aby powiększyćartek 25 września w  Bibliotece w Barcinie odbyła się wizyta studyjna w ramach Programu „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź . Zobacz. Działaj”, którego organizatorem, na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Tytuł barcińskiego spotkania to: „W partnerstwie z tradycją, kulturą i nowoczesnością”. Celem było upowszechnianie dobrych praktyk barcińskiej biblioteki, które łączą te trzy elementy. Biblioteka przedstawiła swoje doświadczenia dotyczące budowania partnerstwa lokalnego z instytucjami i organizacjami z terenu gminy. Program obejmował spotkanie przybyłych bibliotekarzy z przedstawicielami władz samorządowych i partnerami biblioteki, prezentację multimedialną i warsztaty. Dyskutowaliśmy o  wpływie nowych technologii na zwiększenie liczby użytkowników bibliotek. Podczas rozmów zwrócono szczególną uwagę na ciekawe doświadczenia barcińskiej książnicy w popularyzacji historii i kultury regionu.

Na wizytę studyjną do Barcina przybyło 25 przedstawicieli bibliotek z Kruszwicy, Nakła, Grudziądza, Dąbrowy, Słaboszewka, Żnina, Szubina, Janikowa i Łabiszyna . Byli to bibliotekarze, którzy szczególnie interesują się sprawami rozbudowy oraz modernizacji bazy bibliotecznej, tworzeniem partnerstw , a także promowaniem tradycji i kultury lokalnej.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu lokalnego : Przewodnicząca Rady Miejskiej - Krystyna Bartecka, Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty i Sportu - Elżbieta Pałka, Zastępca Burmistrza Barcina - Sławomir Różański oraz Skarbnik Gminy Bernadeta Chojnacka.

W gronie gości znaleźli się przedstawiciele Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy : Zastępca Dyrektora - Danuta Kaczmarek, która pełni zarazem funkcję przewodniczącej okręgu SBP, Magdalena Mrugowska i Beata Malczewska, a także nasi partnerzy lokalni.

Jak biblioteka w Barcinie działa, aby pozyskać sojuszników do swoich przedsięwzięć, jak skutecznie promować tradycję i kulturę lokalną oraz jak rozbudzić i rozpropagować w lokalnym środowisku poczucie tożsamości z własnym regionem, mówiła Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak. Prelekcję na temat gwary pałuckiej i ćwiczenia integrujące grupę przeprowadził Mirosław Binkowski - autor wielu publikacji o gwarze i w gwarze pałuckiej. Uczestnicy uśmiali się słuchając wiersza powitalnego recytowanego gwarą przez Dawida Szczepańskiego– ucznia SP nr 2 w Barcinie. Warsztaty przeprowadzone przez Pana Binkowskiego wprowadziły uczestników w dobry nastrój wywołując uśmiech na twarzach.

Arkana haftu pałuckiego przybliżyła Pani Jadwiga Dziurgiela, która współpracuje od lat z biblioteką jako wolontariuszka. Na temat nowych technologii i ich wykorzystania w pracy bibliotecznej opowiadały bibliotekarki Stanisława Ciesielska i Renata Grabowska . Swoimi doświadczeniami w tworzeniu biblioteki cyfrowej i digitalizacji zbiorów podzieliła się uczestniczka z biblioteki w Grudziądzu.

Wizytujący zobaczyli nowe budynki bibliotek na terenie gminy Barcin ( w Barcinie i Piechcinie), które powstały w latach 2010- 2013 dzięki dofinansowaniu z Programu Wieloletniego Kultura+. Priorytet Biblioteka Plus. Infrastruktura Bibliotek. Odwiedzili filie biblioteczne w Barcinie i Mamliczu. Pracujący w nich bibliotekarze opowiadali o swojej pracy i współpracy z  lokalnym środowiskiem. Wizyta była okazją do wymiany doświadczeń o nowych trendach w pracy bibliotekarskiej. Przyniosła korzyści zarówno gościom, jak i gospodarzom spotkania.

Stanisława Ciesielska