W partnerstwie z tradycją, kulturą i nowoczesnością

realizowana jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin

im. Jakuba Wojciechowskiego

w ramach programu grantowego

„Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”

Organizatorem jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin
im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie ul. Ludowego Wojska Polskiego 4a

Temat wizyty studyjnej W partnerstwie z tradycją, kulturą i nowoczesnością

Celem wizyty studyjnej będzie upowszechnienie dobrych pomysłów i praktyk barcińskiej biblioteki, która łączy tradycję i historię lokalną, promocję kultury oraz nowe technologie. Biblioteka przedstawi swoje doświadczenia dotyczące budowania partnerstwa lokalnego z instytucjami i organizacjami na terenie gminy, opartego na trzech zasadach: tradycja-kultura-nowoczesność.

Program wizyty przewiduje zwiedzanie nowej siedziby Biblioteki oraz multimedialną prezentację o Bibliotece, spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych i partnerów biblioteki z prezentacją multimedialną Dobrych Praktyk Partnerstwa w Barcinie.

W formie warsztatowej dyskutowany będzie wpływ nowych technologii na zwiększenie liczby użytkowników biblioteki. Szczególnie ciekawe są doświadczenia Biblioteki w popularyzacji historii i kultury regionu.

W wizycie wezmą także udział przedstawiciele władz samorządowych, organizacji i instytucji wchodzących w skład partnerstwa oraz biorących udział w projektach tematycznie związanych z wizytą studyjną, osoby promujące kulturę Pałuk. Uczestnicy wizyty studyjnej dowiedzą się, jakie działania podejmować, by polepszyć lokalową bazę biblioteczną, jak zbudować dobrze działające partnerstwo, w jaki sposób promować działalność biblioteki w środowisku lokalnym, co zrobić, aby pozyskać sojuszników swoich działań, jak skutecznie promować tradycję i kulturę lokalną oraz jak rozbudzić i rozpropagować w lokalnym środowisku poczucie tożsamości z własnym regionem.

Plan wizyty

1. Rys historyczny biblioteki, prezentacja multimedialna i zwiedzanie siedziby Biblioteki

2. Spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych i Partnerów Bibliotek

3. Prezentacja multimedialna Dobrych Praktyk Partnerstwa działającego w Barcinie.

4. Korzyści wypływających z zawiązania Partnerstw - dyskusja.

5. Spotkanie z osobami propagującymi kulturę i tradycję pałucką (M.Binkowskim – autorem „Mojego słownika gwary pałuckiej” i J. Dziurgiela – hafciarką pałucką)

6. Wpływ nowych technologii na pozyskanie użytkowników biblioteki – warsztaty

7. Zwiedzanie nowej siedziby filii w Piechcinie oraz filii w Mamliczu

8. Ewaluacja wizyty studyjnej

Adresaci Na wizytę studyjną do Barcina zapraszamy bibliotekarzy, którzy interesują się sprawami rozbudowy i modernizacji bazy bibliotecznej, tworzeniem partnerstw oraz promowaniem tradycji i kultury lokalnej.

Kryteria naboru: Przy wyborze uczestników wizyty studyjnej Biblioteka kierować się będziemy terminem zgłoszenia oraz porównywalnym obszarem działalności bibliotek, w których pracują bibliotekarze.

Data wizyty: 2014-09-25

Kontakt z organizatorem:
Informacji ze strony naszej biblioteki udziela: Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak, tel. 052 38321 66 oraz koordynator projektu Stanisława Ciesielska.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego 88-190 Barcin, ul. LWP 4a; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ważne terminy
Zgłoszenie chęci uczestnictwa: do 12.09.2014 r.
Z zainteresowanymi udziałem w wizycie studyjnej kontaktować będziemy się indywidualnie.

Uwagi końcowe
Udział w wizycie studyjnej jest BEZPŁATNY. Uczestnikom i uczestniczkom zapewniamy 2 posiłki oraz zwrot kosztów podróży zgodnie z cenami biletów masowych środków komunikacji.

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Zachęcamy również do lektury informacji o harmonogramie spotkania na stronie: http://www.sbp.pl/wizyty/lista oraz http://www.sbp.pl/wizyty/opis/?cid=11795