Kliknij, aby powiększyćWe wtorek 19 sierpnia uczestnicy wakacyjnych zajęć spotkali się na Pikniku Edukacyjnym pt. „Sieciaki na wakacjach”, poprzedzonym akcją promocyjną na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.barcin.com.pl i Facebooku oraz ulotkom i plakatom informującym. Projekt jest ogólnopolskim przedsięwzięciem organizowanym przez Fundację Dzieci Niczyje i  Fundację Orange, do którego przystąpiła nasza biblioteka. Celem akcji jest edukowanie dzieci poprzez zabawę.

W trakcie uczestnictwa dzieci uczyły się jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Poznawały 4 zasady bezpiecznego surfowania w sieci, dowiedziały się także jak chronić swoja prywatność w Internecie. Cała zabawa w bibliotece opierała się na scenariuszu i materiałach serwisu www.sieciaki.pl i prowadzona była przez kierownika Oddziału dla dzieci i młodzieży Stanisławę Ciesielska i bibliotekarkę Justynę Pałka. Dzieci zachęcone do uważnego słuchania i oglądania „Sieciokina”, obejrzały kreskówkę oraz film. Po emisji wzięły udział w konkursie z nagrodami i wykazywały się wiedzą na temat bezpiecznego surfowania w Internecie. Nie zabrakło tez przebywania ich na „Scenie konkursowej” przy dźwiękach muzyki hip-hopowej zawartej w materiałach dostarczonych bibliotece przez Fundacje. Odwagą wykazali się Oliwier B. i Fabiene G. oraz Ania P., którzy inspirowali pozostałych uczestników do tańca. Po tańcach przy muzyce cicho płynącej z komputera uczestnicy zostali podzieleni na grupy i znaleźli się w „Strefie Rozrywki” z quizami, rebusami i sieciakowymi rysunkami .Wymyśliły nazwy drużyn i własne siecio-nicki oraz z ochotą zmierzyły się z rozwiązywaniem zadań w przygotowanych materiałami dotyczących prawidłowego radzenia sobie z zagrożeniami internetowymi i wiernie odtwarzały bohaterów z sieci na rysunku.

Najwięcej emocji dostarczyła dzieciom zabawa z „Grą planszową” z udziałem Sieciomatu Losującego. Zatrzymanie się na niebieskim polu gry wymagało odpowiedzi na wylosowane pytanie i dawało możliwość lub blokowało poruszania się po planszy. Zadaniem dla grup było szybkie dotarcie do mety. Zwyciężyła drużyna „Sieciaki fajne dzieciaki”, która w nagrodę udała się jako pierwsza do Megacentrum Zabezpieczeń na stanowiska komputerowe i miała możliwość skorzystania z aplikacji gier serwisu www.sieciaki.pl. Zajęcia odbywały się w czytelni biblioteki i czytelni internetowej, natomiast słodki poczęstunek przygotowano w  Oddziale dla dzieci. Gry i zabawy, podczas których używano wymyślonych przez dzieci rymowanek związanych z Sieciakami toczyły się na świeżym powietrzu przed biblioteką Na podsumowanie Pikniku i wręczenie Dyplomów uczestnikom poproszona została Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak, która nie szczędziła dzieciom pochwał i licznych nagród za znajomość tematu bezpieczeństwa w Internecie. Po spotkaniu rodzice, którzy przybyli po swoje pociechy rejestrowali ich w bibliotece do serwisu i społeczności sieciaków.

Piknik Edukacyjny należał do kolejnej udanej imprezy dla dzieci a udział w niej wzięły 23 osoby.

Stanisława Ciesielska