Kliknij, aby powiększyćWakacyjny czas to również czas zainteresowania komputerem przez dzieci. W naszej bibliotece obserwujemy to najlepiej. Dzieci będące w Barcinie u rodziny lub pozostające w domu często stoją w kolejce przed biblioteką już od godz. 9:00, aby zapisać się o 10: 00 – w chwili otwarcia biblioteki do @- czytelni i zagrać w ulubioną grę. Komputery są oblegane przez grupy 7, 8 i 10 latków.

Kiedy wykorzystają limit czasowy 30 minut przychodzą do Oddziału dla dzieci i młodzieży, przeglądają książki z ciekawostkami oczekując na zajęcia wakacyjne. Prawdziwa niespodzianka spotkała ich 12 sierpnia w czasie zorganizowanych zajęć edukacyjno-kulturalnych w wakacje. Tematem zajęć był recykling akcesoriów komputerowych poprzedzający Piknik wakacyjny „Sieciaki pl. na wakacjach”, planowany na wtorek 19 sierpnia. Pogadankę na temat bezpieczeństwa w sieci i zasad użytkowania komputerów bibliotecznych przeprowadził odbywający praktykę zawodową w barcińskiej bibliotece student informatyki P. Maciej, który również odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci np. czym różni się płyta CD od płyty DVD, jak ustrzec się i zlikwidować wirusa komputerowego , co zrobić ze zniszczonymi i nie używanymi już płytami CD itp.

Część warsztatowa zajęć przeznaczona była na realizację pomysłów na zagospodarowanie różnych zbędnych akcesoriów komputerowych, płyt ,klawiatury ,myszek itp. Przy pomocy kolorowych wąskich tasiemek bawełnianych dzieci wykonały z nich ozdoby. Inni uczestnicy zajęć wylepiały płyty plasteliną. Efekty tych zajęć będą eksponowane w przestrzeni „Biblio-klimatów” dla młodzieży jako elementy dekoracyjne pomieszczenia. Atrakcją wzbudzającą ciekawość dla uczestników zajęć było rozkręcenie zużytej klawiatury przyniesionej przez bibliotekarkę. Po 3 godzinnej kreatywnej pracy z przerwami na słodki poczęstunek podziwiały swoje dzieła ,z których część zabrały na pamiątkę do domu. W  zajęciach wzięło udział 24 dzieci. Ciekawostką zajęć w bibliotece jest obecność dzieci przyjeżdżających na wypoczynek do Barcina z różnych zakątków Polski i z poza granic naszego kraju. Traktują oni bibliotekę jako przyjazne i atrakcyjne miejsce w czasie swojego pobytu w naszym mieście. Na zajęciach gościem byli miedzy innymi Julka z Niemiec, Filip z Włoch ,Piotrek i Rafał z okolic Poznania oraz Jakub i  Filip ze Szczepanowa .

Ciesielska Stanisława