Kliknij, aby powiększyćSą wśród nas ludzie, którzy dzięki zmysłowi obserwacji i wyjątkowej wrażliwości potrafią dostrzec więcej niż inni. Jedną z nich jest pochodząca z Barcina pani Hanna Czajkowska, emerytowana nauczycielka, której pasją jest fotografia. Za pomocą aparatu pani Hanna uwiecznia piękno przyrody, często umykające naszej uwadze w pędzie codzienności. W szczególności ukochała sobie ptaki, które fotografuje z godną podziwu cierpliwością. Co ciekawe, w poszukiwaniu urokliwego zakątka czy ciekawego gatunku ptaka nie musi przejeżdżać tysiące kilometrów. Potrafi odnaleźć to wszystko w miejscach położonych w centrach naszych miast, mijanych przez wielu z nas każdego dnia w drodze do szkoły czy pracy. Przekonali się o tym goście, którzy w dniu 16 lipca 2014 roku przybyli do czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin na wernisaż wystawy fotografii pani Hanny.

Wystawa, zorganizowana w cyklu pt. „Artyści gminy prezentują”, cieszącego się wśród naszych użytkowników niesłabnącą popularnością , przyciągnęła do biblioteki ponad 60 osób. Prezentuje kilkanaście zdjęć z dorobku artystycznego autorki, przedstawiające ulubione przez nią ptaki.

Podczas wernisażu pani Hanna, osoba pełna ciepła i pozytywnej energii, zachwyciła słuchaczy barwną opowieścią o sobie, swojej pasji i przygodach z nią związanych. Wspomagała się przy tym prezentacją multimedialną, pokazując wiele swoich zdjęć nie wystawionych w bibliotece. Zebrani w czytelni byli zaskoczeni ilością i zróżnicowaniem gatunków zwierząt i roślin, fotografowanych przez panią Hannę – oraz tym, że autorka znajduje je w miejscach powszechnie znanych i mijanych codziennie – np. barcińskich parkach miejskich i fragmentach zieleni itd. Pozwoliło to gościom spojrzeć na nasze miasto z innej, mniej znanej strony, którą jak się okazuje, przy odrobinie chęci dostrzec może każdy. Tę cenną lekcję z pewnością zapamiętano.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG