Kliknij, aby powiększyćKolejny tydzień wakacyjny to spotkanie dzieci ze sztuką origami . Sztuka składania papieru pochodzi prosto z Chin, po czym rozwinęła się w Japonii. Jak sprawdzić czy z pojedynczej kartki papieru – kółeczka kwadratu czy trójkąta i innych figur geometrycznych ,można stworzyć niesamowite przedmioty, kształty, zwierzęta, czy rośliny i ozdabiać nimi swój dom, prezenty lub podarować je wybranej osobie. Zmień zwykłe rzeczy w niepowtarzalne przedmioty, które zaskoczą Twoich znajomych.

Wystarczy znajomość kilku podstawowych form. Już 20 lat upowszechnianie sztuki origami jako formy wspierania rozwoju dzieci i młodzieży trafia do placówek oświatowych i kulturalnych. Stanowi też doskonały relaks w gronie rodzinnym . Składając proste i trudne modele aby origami stało się rozwojowym doświadczeniem młodych ludzi w Polsce. Sztuka origami przywędrowała z Japonii. Od kilku lat króluje na zajęciach wakacyjnych w naszej bibliotece, a  jej propagatorką jest wolontariuszka emerytowana nauczycielka Pani Zofia Jesionowska. Obecność Pani Zosi na zajęciach inspiruje twórcze umysły dzieci do składania papierowych cudów i chętnie udziela rad i wskazówek w jej odnajdywaniu. Nawet u tych dzieci, wątpiących w swoje możliwości precyzyjnego składania papieru, Pani Zosia potrafi przełamać ich niechęć, która potem przeradza się w fascynacje. W dniach 08.07 i 11.07 2014 r. uczestnicy bibliotecznych zajęć zmagały się ze sztuką origami . Słuchały wierszyków czytanych w trakcie zajęć i doskonale bawiły się w czasie gier integracyjnych. W efekcie spotkania powstała sceneria do planowanego w czasie wakacji teatrzyku małych form. W zajęciach brały udział nie tylko dzieci, ale inni członkowie ich rodzin i stanowiły grupę ok. 30 osób.

Ciesielska Stanisława