Kliknij, aby powiększyćDnia 05.07.2014r. odbyło się w barcińskiej bibliotece kolejne Sympozjum poświęcone pamięci Jakuba Wojciechowskiego, polskiego klasyka w robotniczej bluzie. Przypadło ono w 130 rocznicę urodzin słynnego Barcinianina. W 1985 roku Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Bydgoszczy ustanowiło Honorowy Medal „Za zasługi dla kultury robotniczej im. Jakuba Wojciechowskiego”, który przyznawany jest przez Kapitułę Medalu, osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie edukacji kulturalnej i jej upowszechnianiu . Medal przyznany był minn. prof.dr. hab. Bogdanowi Suchodolskiemu, prof. dr. Bronisławowi Gołębiowskiemu, prof.dr. Andrzejowi Kwileckiemu.

W roku bieżącym Społeczna Kapituła , której przewodniczy Pan Ireneusz Frelichowski, Honorowym Medalem odznaczyła : Teresę Orłowską z Będzina, Longinę Bujas z Krakowa, Alinę Rzepecką z Bydgoszczy, Mieczysława Szabaga z Przemyśla oraz Jerzego Kosmalskiego z Barcina - emerytowanego nauczyciela, a  obecnie Prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcinie.

W uroczystości poświęconej Jakubowi Wojciechowskiemu udział wzięli zaproszeni goście między innymi : przedstawiciele Rady Miasta Barcina, Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz mieszkańcy Barcina .

Podczas Sympozjum referat Artura Jakubowskiego pt. ”Literatura Jakuba Wojciechowskiego w opinii Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Witolda Gombrowicza” odczytała Milena Grobelska. Przybliżył on słuchaczom osobowość Jakuba Wojciechowskiego i jego niezwykłe znajomości.

Przebiegającą w miłej atmosferze uroczystość uświetniła swoim występem Pani Martyna Pawłowska.

Tradycją wszystkich Sympozjów jest odwiedzenie na barcińskim cmentarzu, rodzinnego grobu Jakuba Wojciechowskiego i złożeniu wiązanki kwiatów oraz zapaleniu znicza.

Do zorganizowania uroczystości przyczynili się :Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy, Gmina Barcin, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie, Miejski Dom Kultury w Barcinie.

Ewa Słowińska