Kliknij, aby powiększyćKrajobraz i bogactwo świata ożywionego jako spuścizna dawnych okresów geologicznych i cywilizacyjnych, wpływ aktywności człowieka na krajobraz i różnorodność biologiczną, zagadnienia prawne i ekonomiczne wyceny wartości krajobrazu i zasobów przyrodniczych, zarządzanie walorami krajobrazu i zasobami przyrodniczymi, narzędzia GIS, bazy danych o środowisku ,to kluczowe tematy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej odbywającej się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie w dniach 26.06.i 27.06. 2014 r. Organizatorami konferencji byli Stowarzyszenie Ekologiczne i Burmistrz Barcina przy współpracy z  Biblioteką i MDK w Barcinie. Nad przebiegiem części merytorycznej konferencji czuwał Komitet Naukowy: prof. dr hab. Jerzy Gaca, dr hab. Julian Chmiel, prof. dr hab. Mieczysław Wojtasik, dr Michał Kupczyk, dr hab. inż. Ewa Jendrzejczak, dr Maciej Nowak .

Sprawami organizacyjnymi zajmowali się : Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Janina Drążek, Ludwika Adamczyk, Andrzej Drążek ,Wiesław Kleszczewski, Bogdana Pieczyńska, Zbigniew Korniluk, oraz ze strony Urzędu Miejskiego Waldemar Dolata i Grzegorz Smoliński.

Swoje wystąpienia z referatami naukowymi popartymi badaniami wygłosili przedstawiciele środowiska naukowego z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ,Bydgoskiej Szkoły Wyższej , Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku.

„…Zorganizowanie jej w nowej bibliotece nabiera szczególnego znaczenia…” - gratulował pomysłu prof. dr hab. Zygmunt Babiński - Dyrektor Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz ekolog dr Leszek Kożuchowski z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. „…Barcin powoli urasta do stolicy Kulturalnej Pałuk…” wyraził opinię dr Stefan Pastuszewski z Bydgoskiej Szkoły Wyższej. Wiele słów uznania, gratulacji najwyższej jakości i wysokiego poziomu konferencji pod względem naukowym i organizacyjnym kierowali pod adresem organizatorów również pozostali uczestnicy. Druga część konferencji, odbyła się poza murami naszej książnicy miała charakter wyjazdowy na teren naszej gminy i Pałuk. Treści referatów oraz posterów zgłoszonych na konferencję będą wydrukowane w języku polskim, w czasopiśmie Ekologia i Technika.

Stanisława Ciesielska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG