Kliknij, aby powiększyć28 maja biblioteka na Starym gościła dzieci ze świetlicy „Gąsienica” pod opieką pani Doroty Ciesielskiej z okazji majowych Dni Bibliotek. W tym roku biblioteki obchodzą swoje święto pod hasłem ”Czytanie łączy pokolenia”. Celem jest propagowanie czytania książek wśród małych i dużych czytelników a szczególnie w gronie rodziny. Przy wspólnym czytaniu umacniają się więzi uczuciowe ,dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i własnej radości. Bardzo ważne są kontakty dziadków z wnukami. Starsze osoby mogą więcej czasu poświęcić swoim pociechom .

Rozwijanie wartości rodzinnych łączy się z utożsamianiem się z kultura regionalną.

Poznawanie regionu - odrębność kultury pałuckiej, uczy postaw patriotycznych naszej małej ojczyzny. Każdy powinien być dumny z historii ziemi na której mieszka.

Uczestnicy zapoznali się ze strojem pałuckim noszonym przez kobiety podczas różnych świąt. Charakterystycznym elementem stroju pałuckiego były tiulowe czepce z długimi, haftowanymi bandkami.

Haft był wykonany nicią białą na białym płótnie, tiulu lb pasiastej tkaninie. W przypadku czerwonej tkaniny stosowano nić czarną. Stałe elementy haftu to kropka i motywy roślinne – kwiaty ,gałązki i liście. Tradycyjny haft pałucki był związany ze strojem kobiecym.

Pod spódnicą noszono dwie halki jedna biała haftowana u dołu a na nią zakładano czerwoną tzw. piekielnicę z czarnym haftem u dołu .Świąteczne fartuchy szyto z materiału w paski i ozdabiano białym haftem.

Obecnie elementy tradycyjnego haftu pałuckiego przenosi się na obrus i  serwety różnej wielkości.

Goście biblioteki postanowili elementy haftu przenieść na papier. W ten sposób powstały jedyne i niepowtarzalne zakładki do książek.

Biblioteka dziękuje pani Jadwidze Dziurgiela za udostępnienie stroju.

Anna Zielińska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG