Kliknij, aby powiększyćW Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin Filia-Mamlicz dnia 27.05.2014 w lekcji bibliotecznej uczestniczyła klasa III z Szkoły Podstawowej w Mamliczu wraz z wychowawcą panią Hanną Krause. Uczniowie zapoznali się z rolą bajek, które nie tylko bawią i przedstawiają świat wokół nas ale także uczą, rozwijają i przestrzegają.

Dzięki literaturze mali czytelnicy poznają wartości moralne, otrzymują wskazówkę jak powinny postępować, co jest dobre, a co złe. Bardzo dobrze spełnia tą rolę książka Grzegorza Kasdepke pt. „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”. Książeczka to zbiór opowiadań, które w humorystyczny sposób przedstawiają świat wartości moralnych. Trzecioklasiści na zajęciach wysłuchali opowiadanie o uczciwości, po którym zastanawiali się jakie postępowanie jest uczciwe, a jakie wręcz przeciwnie. Odbyła się również dyskusja dlaczego uczciwość jest ważna, jaki ma związek z zaufaniem i jak powinny zareagować widząc czyjąś nieuczciwość. Następnie miały zadanie wykonać zakładki do książek. Dużym zaskoczeniem dla uczestników spotkania było to, iż sami wybierali najlepszą zakładkę. Nie mogli kierować się sympatią do wykonawcy, tylko brać pod uwagę pomysłowość i estetykę wykonania. Za uczciwość w podejmowaniu werdyktu zostały nagrodzone słodyczami ufundowanymi przez bibliotekę.

Edyta Dypolt