Kliknij, aby powiększyćW Tygodniu Bibliotek, który w tym roku miał miejsce w dniach 8-15 maja tego roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin czekało na czytelników wiele atrakcji. Jedną z nich były lekcje biblioteczne, organizowane dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu naszego miasta. Były one tematycznie powiązane z działalnością kulturalno-oświatową biblioteki oraz jej zbiorami.

Tematem lekcji, który cieszył się dużą popularnością, okazał się być w tym roku wykład pt. „Zbiory regionalne w barcińskiej bibliotece” . Spotkania z tego cyklu prowadziły wymiennie: Pani Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak, Renata Grabowska, Ewa Słowińska oraz Olga Gralak-Ćwikła. Na spotkania stawiło się 9 klas, łącznie około 190 osób. Byli to uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 i klas I i II z Gimnazjum nr 1 w Barcinie.

Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, czym są zbiory regionalne - bibliotekarki wyjaśniły, że pod pojęciem kryją się wszelkiego rodzaju publikacje, tyczące się naszego miasta, gminy, powiatu i  województwa. Mieli również okazję zapoznać się z wybranymi pozycjami, które mogli przejrzeć.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin kładzie duży nacisk na to, by dział zbiorów regionalnych był obszerny i na bieżąco aktualizowany w nowości wydawnicze. W skład regionaliów wchodzą książki, gazety i wycinki z nich. Tematyka prac jest bardzo szeroka – są to publikacje tyczące się historii, kultury, przyrody, sportu, przemysłu, ogromne jest również zróżnicowanie pozycji– są to prace naukowe, popularno-naukowe, przewodniki turystyczne, bogato ilustrowane albumy, a także prace konkursowe i naukowe ( magisterskie, licencjackie), periodyki w rodzaju kronik miast, tomiki poezji poetów lokalnych i inne, w tym tzw. dokumenty życia społecznego – plakaty, ulotki, zaproszenia na imprezy itd. Ważną pozycję w zbiorach regionalnych zajmują czasopisma – Pałuki oraz Pogłos Barcina, których roczniki gromadzone są przez bibliotekę od początku istnienia tych pism.

Z pewnością warto zajrzeć do książek mówiących o dziejach Barcina, gwarze pałuckiej czy patronie biblioteki, Jakubie wojciechowskim. Młodzieży szczególnie spodobały się książki, dzięki którym mogli zobaczyć, jak dawniej wyglądał Barcin, oraz zebrane w roczniki gazety lokalne – Pałuki oraz Pogłos Barcina, gdzie zaczytywali się w wiadomościach sprzed kilku lat. Nierzadko po zakończeniu lekcji uczniowie wracali, by w zaciszu czytelni dokładniej zapoznać się z pozycjami, które szczególnie przypadły im do gustu.

Olga Gralak-Ćwikła