Kliknij, aby powiększyćMaj to dla bibliotekarzy szczególny miesiąc. W tym czasie obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, organizowany jest także tzw. Tydzień Bibliotek, który obfituje w rozmaitego rodzaju wydarzenia i akcje organizowane dla czytelników w każdym wieku. Dla szkól przygotowywane są tzw. lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dowiadują się wiele ciekawych rzeczy o bibliotekach, książkach i nie tylko, czasem bowiem tematy lekcji wykraczają poza ten zakres tematów.

Tak było w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin, gdzie w tegorocznym Tygodniu Bibliotek, mającym miejsce w dniach 8-15 maja i dniach późniejszych uczniowie miejscowych gimnazjów mieli okazję uczestniczyć w lekcjach bibliotecznych pt. „ W co ubierali się ludzie”, podczas których zapoznali się z historią ubioru od starożytności do czasów współczesnych. Spotkania prowadziła Olga Gralak-Ćwikła, a wzięło w nich udział około 130 uczniów z barcińskiego Gimnazjum nr 1.

Podczas prelekcji, ilustrowanej prezentacją multimedialną, pokazem filmu i zrekonstruowanym ubiorem z czasów średniowiecza, uczestnicy lekcji bibliotecznej dowiedzieli się nie tylko, jakie ubiory i fryzury nosili ludzie w różnych epokach, także jak dbali - lub nie dbali - o higienę ciała. Zapoznali się również z podstawowymi pojęciami historii ubioru oraz dowiedzieli się, w jakim okresie i w jakich okolicznościach pojawiła się moda. Szczególne zaciekawienie wśród uczniów wzbudziły liczne ciekawostki związane z tematem wykładu, jak na przykład kobiecy kostium do kąpieli z początku XX wieku, noszony z gorsetem, czy chociażby sam gorset, będący nieodzowną częścią garderoby damskiej do czasów I wojny światowej. Duże zdumienie wywołała opowieść o zwyczajach higienicznych epoki rokoka, które ze względu na powszechny wówczas pogląd o szkodliwym wpływie mycia się na zdrowie człowieka, były krańcowo odmienne od obowiązujących obecnie.

Temat zaciekawił uczniów, którzy chcąc dowiedzieć się więcej, zadawali liczne pytania. Zainteresowanie to cieszy, i każe mieć nadzieję, ze uczestnicy warsztatów sięgną po liczne publikacje dotyczące historii ubioru dostępne w naszej bibliotece.

Olga Gralak- Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG