Kliknij, aby powiększyćCorocznie w Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który miał swój początek we Francji. W Polsce z tej okazji organizowany jest Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu tj. 5 maja również obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wydarzenia te mają na celu zwrócić uwagę na to, że osoby niepełnosprawne są nieodłączną częścią naszego społeczeństwa, przysługują im takie same prawa jak wszystkim. Tak jak każdy maja oni swoje potrzeby oraz problemy a rolą osoby w pełni sprawnej jest pomóc w potrzebie i zapewnić im godne życie.

Z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w barcińskiej filii nr 1 czytelniczki przygotowały prace plastyczne na konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Barcinie przy współpracy Miejskiego Domu Kultury i Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie. „Pod Wspólnym Niebem” tak brzmiało hasło konkursu, który miał na celu zwrócić uwagę na istotę propagowania pomocy słabszym ludziom. Skierowany był do uczniów, młodzieży oraz osób w różnym wieku z terenu naszej gminy. Technika wykonania pracy była dowolna. W naszej filii równość osób niepełnosprawnych przedstawiona została w sposób rysunkowy. W dniu 5 maja w Miejskim Domu Kultury w Barcinie ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu. Wśród osób, które wykonywały pracę w tutejszej bibliotece była Marta Lotka, zajęła ona II miejsce. Marta przedstawiła osoby niepełnosprawne wraz z osobami pełnosprawnymi na rowerach. Narysowała to w sposób bardzo staranny i obszerny. Celem pracy było zwrócenie uwagi na możliwości, jakie w dzisiejszych czasach mają osoby niepełnosprawne. Istnieją rowery przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Nie ma dla nich żadnej przeszkody, aby mogły tak jak każdy spędzać wolny czas na rowerze. Nie zabrakło również wyróżnień. Otrzymały je Patrycja Siekierska i Julia Kłopocka. Dziewczyny zwróciły uwagę na to, że osoby niepełnosprawne także mogą uprawiać sport. Patrycja przedstawiła dzieci niepełnosprawne grające w siatkówkę na siedząco. Zasady tej dyscypliny są bardzo zbliżone do zasad obowiązujących w piłce siatkowej. Julia natomiast pokazała w swojej pracy, że na wózku inwalidzkim młodzież może grać w koszykówkę. Tak samo jak w przypadku siatkówki na siedząco zasady tej gry są podobne do zasad obowiązujących w koszykówce. Obie te dyscypliny są sportem igrzysk paraolimpijskich.

Roksana Mróz

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG